Reklama

Białystok uczcił Święto Niepodległości

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku zgromadziły setki mieszkańców miasta. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości białostoczanie uczcili w piątek (11 listopada) na Rynku Kościuszki, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Główne uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzedziły specjalne nabożeństwa w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej i w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej oraz modlitwa w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej. W sobotę (12 listopada) odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej.

– Ostatnie miesiące uświadomiły nam, jak krucha może być suwerenność. Że granice rozrysowane na mapach Europy i świata nie są wieczne, że może znaleźć się ktoś, kto zakwestionuje istniejący porządek rzeczy. Zastanówmy się więc choć przez chwilę, stojąc tu, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, czego potrzebujemy, by w momencie próby, która może nadejść w każdej chwili, w najmniej spodziewanym momencie, być w stanie obronić swoją niepodległość i wolność. Moim zdaniem najważniejsze jest to, by nie dać się podzielić jako naród – powiedział podczas uroczystości Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Po głównych uroczystościach na Rynku Kościuszki rozdawano mieszkańcom flagi, kokardy narodowe i lizaki w narodowych barwach. Można było również skosztować grochówki, którą specjalnie na tę okazję przyrządził vice MasterChef Mariusz Kisiel.

Białystok, jak co roku, uczcił rocznicę świątecznymi dekoracjami. Flagami były ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy. Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowało pokaz sprzętu wojskowego, wystawy i projekty edukacyjne. Galeria im. Sleńdzińskich – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jednym z punktów tegorocznego programu Narodowego Święta Niepodległości było też wydarzenie sportowe Fundacji Białystok Biega „Biegnę dla Niepodległej”. Sygnał do startu dał biegaczom zastępca prezydenta Tuchliński, a wśród zawodników był zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Anna Kowalska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama