Reklama

Białystok uczcił rocznicę bitwy pod Monte Cassino

W sobotę, 18 maja, obchodziliśmy 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji w Białymstoku odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki złożono też kwiaty na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego.

Z okazji 80. rocznicy bitwy o godz. 12.00 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę pod Monte Cassino, w której wziął udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Obecni byli również marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski, podlascy parlamentarzyści i radni. Wcześniej, o godz. 9.00, pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego kwiaty złożył zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim.

Bitwa o Monte Cassino była najsłynniejszym epizodem bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej– to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów.

Anna Kowalska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama