Reklama

Białystok stolicą polskiego squasha

 Przez cały tydzień na Rynku Kościuszki, w samym centrum Białegostoku, mieliśmy okazję oglądać wyjątkowy, bo całkowicie szklany kort, na którym rozgrywały się mecze Grand Prix Polish Finals 2019 – czyli ścisłej czołówki polskiego squasha! Impreza okazała się wielkim sukcesem, przyciągnęła mnóstwo publiczności. Zarówno ściśle związanej z tą dyscypliną sportu, jak też zwykłych mieszkańców, których zaintrygował niecodzienny widok szklanego kortu, rozstawionego na środku Rynku.

W rozgrywkach Grand Prix Polish Finals wzięło udział ośmiu najlepszych zawodników i osiem najlepszych zawodniczek z Polski. Było to pierwsze i największe tego typu wydarzenie squashowe w Polsce.

W sobotę podczas finałów kategorii open mieliśmy okazję obejrzeć powtórkę konfrontacji Filipa Jaroty z Adamem Pełczyńskim (identyczny finał został rozegrany na tegorocznych Mistrzostwach Polski we Wrocławiu). Osiemnastoletni Filip potwierdził swoją niesamowitą formę, wygrywając z Adamem 3:0.

Impreza była pod honorowym patronatem Polskiego Związku Squasha oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

– To był najlepszy turniej, w jakim miałam okazję brać udział” – chwaliła organizatorów Natalia Ryfa (zwyciężczyni Grand Prix w kategorii damskiej).

– Widziałem i współorganizowałem bardzo wiele imprez. (…) Wierzcie mi, że nie jeden międzynarodowy turniej nawet by nie próbował się z Wami mierzyć. – dodaje Maciej Kliś, prezes firmy Squash Promotion Group,

Podczas Krishome Squash Festival (poza harmonogramem meczy Grand Prix) organizator zapewnił mieszkańcom Białegostoku darmowe lekcje squasha, pod czujnym okiem profesjonalnych trenerów z klubu Powersquash. Organizowane były również liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, aby w jak największym stopniu zachęcić mieszkańców do aktywności i spróbowania swoich sił na korcie.

Przez tydzień miasto Białystok stało się stolicą polskiego squasha. Już teraz dobiegają głosy od całego środowiska squashowego, o chęci stworzenia cyklicznej imprezy Grand Prix Polish Finals, właśnie tutaj – na Podlasiu.