Reklama

Białystok Perłą Samorządu

Miasto Białystok laureatem tegorocznej edycji rankingu „Perły Samorządu” Dziennika Gazety Prawnej. Stolica Podlasia znalazła się wśród dziesięciu najlepszych miast, w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżnienie dla Białegostoku, podczas gali zorganizowanej w Muzeum Emigracji w Gdyni, odebrał w czwartek (23 maja) prezydent Tadeusz Truskolaski.

W 2019 roku w rankingu „Perły Samorządu” Dziennika Gazety Prawnej nie wybierano najlepszych włodarzy, ale nagradzano gminy wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. Takie, które nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale które wyznaczają sobie dodatkowe cele. Miano „Perły Samorządu” noszą te samorządy, które wyróżniają się w sposób szczególny.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska licząca mniej niż 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska licząca ponad 100 tys. mieszkańców. Brano pod uwagę sprawne zarządzanie gminą – analizowano jej finanse, przestrzeń i infrastrukturę, gospodarkę, oświatę i wychowanie, zdrowie, politykę senioralną, transport publiczny, smart city oraz środowisko i gospodarkę odpadami. Miasto Białystok znalazło się w dziesiątce najlepszych w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

– To wyróżnienie jest kolejnym dowodem na to, że Białystok zmienia się na lepsze i zmierza w dobrym kierunku. Systematycznie, jako urząd, podejmujemy liczne działania wpływające na jakość życia mieszkańców. Kolejne inwestycje i udogodnienia sprawiają, że Białystok to atrakcyjne miejsce do pracy i życia. Ta nagroda jest motywacją do podejmowania dalszych działań – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu” został opublikowany po raz siódmy. Jego organizatorem jest „Dziennik Gazeta Prawna” przy współpracy merytorycznej firmy Deloitte. Nagrody wręczane są podczas gali Kongresu Perły Samorządu – ogólnopolskiego projektu, skierowanego do przedstawicieli administracji lokalnej, agend rządowych, biznesu, nauki oraz mediów.

Dwa dni Kongresu, od 23 do 24 maja 2019 r., wypełnione są panelami dyskusyjnymi, sesjami i warsztatami dotyczącymi palących problemów cywilizacyjnych, z jakimi zmagają się samorządy.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Włodarze najlepszych gmin w Polsce z nagrodami na gali Dziennika Gazeta Prawna

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Źródło: Urząd Miejski Białystok