Reklama

Białystok na 5. miejscu w rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom

Dobry dostęp do publicznych przedszkoli i szkół podstawowych oraz niskie czesne w prywatnych placówkach – to z perspektywy rodzin z dziećmi dwa największe plusy Białegostoku. Miasto traci jednak punkty za niskie zarobki i wysokie bezrobocie.
Najbardziej przyjazne rodzinom miasta w Polsce w swoim nowym rankingu wyłonił portal iKalkulator.pl. Autorzy zestawienia porównali dziesięć największych miast, zwracając uwagę na kwestie istotne z
perspektywy rodziców: m.in. dostęp do wczesnej edukacji, koszty zajęć dodatkowych dla dzieci czy wysokość średnich zarobków.
Najwięcej punktów Białystok zdobył w tej pierwszej, najwyżej punktowanej kategorii. W mieście dzieci mogą uczyć się w jednym z 60 publicznych przedszkoli oraz 47 publicznych podstawówek. W zestawieniu z liczbą mieszkańców stolica Podlasia pod oboma względami plasuje się w ścisłej krajowej czołówce, ale jej ostateczny wynik psuje nieco dostępność żłobków, których jest tutaj zaledwie siedem.


Miasto może się również pochwalić najniższymi w Polsce czesnymi w prywatnych placówkach (od żłobków po podstawówki) oraz najniższymi kosztami zajęć dodatkowych. Godzinne korepetycje kosztują w Białymstoku średnio od 20 do 40 zł. W skali kraju stolica Podlasia oferuje również stosunkowo niedrogą rozrywkę dla rodzin: średnia cena wejściówki do kina, teatru czy muzeum niższa jest jedynie w Gdańsku.
Wynik Białegostoku psują jednak dwie statystyki. Pierwszą z nich jest wysokość zarobków: ze średnim wynagrodzeniem na poziomie 4165 zł brutto miasto plasuje się na samym dole zestawienia. Drugą liczbą, która zaważyła na wyniku miasta jest wysokie bezrobocie. „Chociaż brany przez nas pod uwagę wynik z marca tego roku (6,3 proc.) jest najniższy od 1989 r., to jednak wciąż kilka punktów procentowych więcej od krajowej średniej” – piszą autorzy zestawienia.
Szczegółowe wyniki rankingu miast najbardziej przyjaznym rodzinom znajdują się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/ranking-miast-dla-rodzin-2019-bialystok/