Reklama

Białystok-Grodno w cyfrowym świecie

W weekend 6-7 października już po raz piąty uczniowie z Grodna i Białegostoku spotkają się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic”. To już ostatni miesiąc i jednocześnie przedostatnie spotkanie w ramach weekendowych zajęć dla stałej grupy dzieci z Białegostoku i Grodna.

W sobotę 6 października dzieci wezmą udział w spacerze edukacyjnym szlakiem wielokulturowego Białegostoku i poznają tajniki warsztatu fotograficznego podczas warsztatów. Zajęcia poprowadzą Sylwia Dec i Rafał Kozłowski.

Znajomość sprzętu cyfrowego i wykorzystania nowoczesnych urządzeń multimedialnych będzie tematem przewodnim kolejnego dnia. W niedzielę 7 października dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych w Ratuszu oraz zajęciach z digitalizacji. Poprowadzą je Monika Węcław, Damian Stankiewicz oraz Iwona Malesińska z Pracowni Digitalizacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” miało miejsce w czerwcu tego roku. Od tego czasu dzieci wzięły udział w licznych zajęciach artystycznych i krajoznawczych w Białymstoku i na Podlasiu. Kolejne zajęcia zaplanowane są na 20-21 października. Zaplanowane są wówczas warsztaty teatralne oraz scenograficzno-aranżacyjne. Poprowadzi je Helena Radzikowska – absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza  aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna, współzałożycielka Teatru Papahema, z którym w miniony weekend zdobyła pierwszą nagrodę na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA za spektakl „Skłodowska. Radium Girl”.

Uczestnicy spędzą ze sobą łącznie sześć intensywnych i twórczych weekendów.

Projekt „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc – organizacją pożytku publicznego, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi i buduje serwis Sybirak.pl. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Twórcze zajęcia prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.

Projekt odbywa się w formule warsztatów dla stałej grupy uczestników. Rekrutacja do projektu cieszyła się zainteresowaniem i została zakończona. Brak jest miejsc na liście rezerwowej. Zakończenie projektu będzie połączone z otwarciem powarsztatowej wystawy młodych uczestników oraz pokazem filmu z realizacji całego projektu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych 21 października 2018 r. o godz. 14:00 do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (wstęp wolny).

Organizator
Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Partnerzy
Fundacja Polska Pomoc
Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna
Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie

Reklama