Reklama

Białostockie Millenium

  Jest już książka o białostockich obchodach Tysiąclecia Chrztu Polski. Ks. dr Adam Szot i dr Krzysztof Sychowicz na miejsce promocji książki wybrali Chrześcijańskie Centrum Formacji Laikatu im. Ks. Michała Sopoćko przy ulicy Warszawskiej.

Reklama

  9 kwietnia 1966 roku rozpoczęły się zainicjowane przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego uroczystości Roku Millenium Chrztu Polski. Kilkanaście dni później władze państwowe ogłosiły rozpoczęcie konkurencyjnych obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.19 i 20 listopada 1966 roku Prymas Wyszyński odwiedził Białystok. Od kilku dni o tych wydarzeniach możemy czytać w książce ks. dr Adama Szota i dr Krzysztofa Sychowicza ”Białostockie Millenium. Białystok na milenijnym szlaku. Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski”.

  Władze wszelkimi sposobami starały się utrudnić udział wiernych w uroczystościach religijnych i kontakt z przedmiotami kultu. Po kraju wędrowały ramy, a obraz Matki Boskiej zaaresztowała władza wspominał na promocji książki ksiądz profesor Tadeusz Krahel. Po czterdziestu latach historycy zgodnie stwierdzają, że społeczeństwo na Podlasiu okazało się być silniejszym niż władza. Uroczystości przyciągnęły do katedry tysiące wiernych bez względu na wyznanie. Promocji ksiązki towarzyszyło otwarcie wystawy ”Obchody Milenium Chrztu Polski – kraj i region”.

https://www.bstok.pl/up/news/985_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/985_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/985_3.jpg

Reklama