Reklama

Bezproblemowe rozliczenie PIT 2023 – na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Konieczność rozliczenia PIT nie jest niczym nowym, jednak każdego roku wiele osób ma z tym problem. W celu uniknięcia błędów korzystają więc z usług księgowych, co niepotrzebnie generuje dodatkowe koszty. W praktyce można samemu rozliczyć PIT w naprawdę prosty i bezpieczny sposób. Najważniejsze jest znalezienie programu, który jest zaktualizowany o wszystkie wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany związane z podatkami. Oprócz tego, że program pozwala błyskawicznie rozliczyć PIT 38 i wszystkie inne formularze, dzięki temu narzędziu na pewno nie pominiesz żadnej ulgi. Firma odpowiedzialna za stworzenie programu do PIT ma kilkunastoletnie doświadczenie na rynku, co pozwoliło jej stworzyć bardzo intuicyjne narzędzie, które z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. Dotychczas przy jego pomocy użytkownicy rozliczyli już ponad 20 milionów PIT-ów, a liczba ta rośnie z każdym rokiem.

  1. Jak rozliczyć PIT przez internet?
  2. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 11?
  3. Czy można rozliczyć PIT online, a dokumenty przesłać pocztą?
  4. Jakie są najczęściej popełniane błędy?
  5. Wybór idealnego programu do PIT

Możesz więc już teraz zapoznać się z możliwościami narzędzia, które zostało udostępnione w dwóch wersjach: instalowanej na dysku komputera oraz uruchamianej online. Dzięki temu, jak tylko otrzymasz niezbędne dokumenty od pracodawcy, będziesz mógł w kilka minut wypełnić swój obowiązek przygotowania rozliczenia i jednym kliknięciem wysłać formularz do urzędu skarbowego. Jeżeli natomiast interesują cię kluczowe terminy, podsumowanie najważniejszych zmian w PIT oraz w jaki sposób można uniknąć często popełnianych błędów przy wypełnianiu deklaracji, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Zamiast więc martwić się o to, gdzie rozliczyć PIT i jak się do tego zabrać, rozlicz PIT online w PITax.pl, a cały proces okaże się bardzo prosty. Program można wykorzystać do rozliczenia różnych rodzajów przychodów, a narzędzie obsługuje wszystkie formularze PIT. Dużą zaletą tego programu do e-PITy 2023 jest to, że na każdym etapie użytkownik otrzymuje przydatne podpowiedzi. Dzięki nim może na przykład upewnić się, że skorzystać ze wszystkich ulg. Dodatkowo w przeciwieństwie do wielu podobnych narzędzi, w tym przypadku użytkownik ma dowolny wybór w kwestii tego, do jakiej Organizacji Pożytku Publicznego trafi jego 1,5% podatku dochodowego. 

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 11?

Nie ma więc znaczenia, czy interesuje cię rozliczenie PIT online, czy też wolisz zainstalować program na dysku i na spokojnie wykonać rozliczenie podatku. Program umożliwia rozliczanie wszystkich rodzajów dochodów, niezależnie od tego, czy chodzi o wynagrodzenie uzyskiwane na podstawie umowy o pracę, zyski z działalności gospodarczej, emerytura, renta, sprzedaż nieruchomości… To sprawia, że program przyda się zarówno tym osobom, które mają tylko jedno źródło dochodu, jak i użytkownikom prowadzącym własne biznesy.

Pracodawcy mają obowiązek wysłania pracownikom PIT 11 do końca stycznia. Warto więc pamiętać, że PIT 11 od pracodawcy jest niezbędny, aby można było rozliczyć podatki. Dopiero po jego otrzymaniu można przystąpić do rozliczenia PIT. Bez względu na to, czy będzie to PIT 28 online, PIT-37, PIT 36 czy jeszcze inne formularze, obowiązuje jeden termin: 30 kwietnia. Jeżeli jednak w tym dniu wypada dzień ustawowo wolny od pracy, termin zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy. W 2023 r. podatnicy mogą więc przesłać wypełnione deklaracje aż do 2 maja. O ile jednak odpowiedź na pytanie, rozliczenie PIT 2022 do kiedy może sugerować, że ma się na to wiele tygodni, to najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby później nie zapomnieć, szczególnie jeżeli ktoś planuje rozliczenie PIT z małżonkiem.

Czy można rozliczyć PIT online, a dokumenty przesłać pocztą?

Wciąż istnieje możliwość, aby użyć programu do przygotowania deklaracji, a następnie ją wydrukować i osobiście wysłać. Jest to jednak niekorzystne dla podatników, ponieważ w tej sytuacji będą dłużej czekali na przysługujący im zwrot podatku. Wysłanie deklaracji pocztą generuje także niepotrzebne koszty oraz jest czasochłonne. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość podatników korzysta z nowoczesnej opcji, jaką jest przesłanie dokumentów bezpośrednio z programu. Elektroniczne rozliczenie PIT – profil zaufany jest w pełni bezpieczne.

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Do często popełnianych błędów należy zaliczyć między innymi brak dotrzymania terminów złożenia deklaracji (aktualne informacje można zawsze znaleźć, odwiedzając portal podatkowy lub na gov podatki), pomylenie kwot, podanie nieprawidłowego numeru PESEL i inne tego typu rzeczy. Program na szczęście pozwala uniknąć takich problemów, bo na bieżąco weryfikuje wprowadzane informacje.

Wybór idealnego programu do PIT

Szukanie informacji na temat tego, jak rozliczyć PIT-37 lub sprawdzanie wzorów e PIT 2023 nie ma większego sensu, ponieważ decydując się na PIT rozliczenie przez internet lub z użyciem programu zainstalowanego na dysku, kreator poprowadzi użytkownika przez cały proces. Dodatkowo urząd skarbowy PIT online otrzyma od razu po wypełnieniu formularza, więc nawet nie trzeba będzie jechać na pocztę, aby wysłać wydruki.

Jeżeli natomiast ktoś zapomniał uregulować swoje zobowiązania, powinien sprawdzić kalkulator zaległości podatkowych, aby obliczyć, ile pieniędzy musi dopłacić. Kalkulator odsetek podatkowych to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas.

W przypadku, gdy podczas wypełniania deklaracji PIT ktoś zacznie mieć wątpliwości na temat opłacalności swojej pracy, może sprawdzić kalkulator wynagrodzeń 2023 i zobaczyć, ile zarabiają inne osoby na podobnych stanowiskach.

Reklama