Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Białostoczanie powyżej 60 roku życia od września będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Miasto Białystok rozstrzygnęło konkurs na realizację tego programu zdrowotnego. Przygotowanych zostanie ponad 3,8 tys. szczepionek.

Będzie to kolejna edycja opracowanego przez Miasto „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017–2020”. Wyłonionych zostało siedem podmiotów medycznych, które zajmą się realizacją tego zadania. Będą m.in. przeprowadzać działania edukacyjne, sprawdzać stan zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, zrealizują szczepienia, przygotują rejestr i ankiety satysfakcji. Dokładne lokalizacje podamy po podpisaniu umów z wykonawcami.

Na realizację programu szczepień w tym roku Miasto przeznaczyło ok. 190 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3 tys. 818 osób (urodzonych w 1958 roku i wcześniej). Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. O przyjęciu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Skorzystać z niego będą mogły osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

– Chcemy w ten sposób pomóc białostockim seniorom i zwiększyć ich dostępność do szczepień przeciwko grypie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. ­– Według Światowej Organizacji Zdrowia grypa jest poważnym problemem zdrowotnym na świecie, jednak wielu osób nie stać na kupowanie szczepionek.

W zależności od sezonu choruje na nią ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Zdaniem WHO szczepienia przeciwko tej chorobie są bezpieczną i skuteczną metodą profilaktyki powikłań pogrypowych.