Reklama

Bezpłatne badania w kierunku cukrzycy typu 1 u dzieci.

Zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci jest coraz większa, a wczesna diagnoza jest w tym przypadku kluczowa – alarmują lekarze. W ramach programu badań przesiewowych dla dzieci w kierunku cukrzycy typu 1, w najbliższą sobotę (10 sierpnia) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Białymstoku będzie można bezpłatnie zbadać swoje dziecko w wieku od 1 do 9 lat.

Prof. Artur Bossowski, podlaski konsultant z endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii w UDSK w Białymstoku, przebadał do tej pory ok. 3,5 tys. dzieci z Województwa Podlaskiego w wieku 1-9 lat.

– Niestety, z dużym smutkiem należy stwierdzić, że 6,18 to odsetek pacjentów z dodatnim wynikiem, a więc statystycznie na 100 dzieci 6 zachoruje w najbliższym czasie na cukrzycę typu 1 – powiedział prof. Artur Bossowski.

Jak tłumaczył profesor, dzięki badaniom można wykryć u dziecka predyspozycje do cukrzycy typu I, a co za tym idzie – zastosować immunoterapię i przeciwdziałać powikłaniom choroby.

W sobotę 10 sierpnia 2024 r. po raz kolejny będzie okazja, by bezpłatnie przebadać swoje dziecko w wieku od 1 do 9 lat. Zaproszenie skierowane jest do najmłodszych mieszkańców całego województwa podlaskiego. W tym celu należy zgłosić się jutro w godz. 9.00-12.00 do Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych UDSK w Białymstoku, ul. Waszyngtona 17.

Szczegółowe informacje dotyczące badań dostępne są na stronie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

– Przebadane zostało już spore grono dzieci i w obliczu wyników tych badań warto zastanowić się co robić dalej w kwestii profilaktyki, tak aby chorych dzieci było w przyszłości jak najmniej. Szczególnie warto rozważyć edukację, która może zostać przeprowadzona w białostockich szkołach i przedszkolach – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Na tą chwilę zachęcam białostoczan do wzięcia udziału w jutrzejszym badaniu.

Badania są bezpłatne i dobrowolne. Polegają na jednorazowym pobraniu krwi żylnej u dzieci po wyrażeniu zgody przez ich rodziców lub opiekunów prawnych. Ich celem jest wczesne wychwycenie predyspozycji do zachorowania na cukrzycę typu 1 w fazie tzw. bezobjawowej, co daje szansę na objęcie chorych specjalistyczną opieką i zastosowanie terapii pozwalającej uchronić pacjenta przed późniejszymi powikłaniami choroby.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, jedna z chorób dziecięcych, których zapadalność obecnie systematycznie się zwiększa. Polska jest krajem o najwyższym przyroście zachorowań w Europie. Kluczowa w leczeniu cukrzycy jest szybka diagnoza i objęcie pacjentów opieką medyczną, co pozwala na jej łagodniejszy przebieg, a także późniejsze wystąpienie objawów.

Obecnie na cukrzycę choruje na świecie 195 mln osób, a według szacunków do 2025 r. liczba ta wzrośnie do 334 mln, co będzie stanowiło 6,3% globalnej populacji. Populacja polska jeszcze do 1998 r. należała do krajów o niskiej zapadalności na cukrzycę typu 1. W ciągu ostatnich 8 lat nastąpił jednak w Polsce dynamiczny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1, co przyczynia się do stopniowego przybliżenia naszego kraju w klasyfikacji zapadalności na tę chorobę do poziomu średniego.

Magdalena Gajewska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama