Bezcenny skarb archeologiczny zaprezentowany w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku

Reklama

Bezcenny skarb archeologiczny zaprezentowany w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku

Data publikacji 28.09.2022

Bezcenny archeologiczny skarb odnaleziony przez funkcjonariuszy podlaskiej Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) został zaprezentowany w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku. Unikalne artefakty to blisko 50 ozdób kobiecych datowanych na X i XI wiek.

W konferencji podczas której zaprezentowano bezcenny archeologiczny skarb wzięła udział prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku, nadinsp. Robert Szewc – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku oraz insp. Piotr Szczepaniak – Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Ozdoby datowane na X i XI wiek w postaci m.in. zausznic, łańcuszków, pierścionków i ozdobnych półksiężyców zostały zabezpieczone podczas wspólnych działań podlaskiej Policji i KAS w połowie września br. w jednym z mieszkań w okolicy Brańska (woj. podlaskie).  W opinii ekspertów z dziedziny archeologii część odnalezionych artefaktów, wywodzących się z kręgu orientalno-bizantyjskiego, należało do bogatej mieszczanki.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama