Reklama

Barokowe dziedzictwo Tykocina na monecie NBP

Narodowy Bank Polski ogłosił wprowadzenie do obiegu nowej monety okolicznościowej o nominale 5 zł, należącej do popularnej serii „Odkryj Polskę”. Tym razem na monetach zagościł Tykocin – miasteczko o bogatej historii i wyjątkowym barokowym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Emisja monety zapoczątkuje się 22 maja 2025 roku i obejmie nakład do 1 000 000 sztuk.

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej  na monecie NBP

Centralnym motywem rewersu monety jest kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, który jest jednym z najcenniejszych zabytków staropolskich, powstałych na mocy inicjatywy Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. W ramach barokowej urbanizacji, Branicki przekształcił Tykocin, wznosząc nie tylko kościół, ale i zmieniając układ rynku oraz dodając inne znaczące budowle, takie jak wielka synagoga czy klasztor bernardynów.

Architektoniczne perły Tykocina

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, którego budowa rozpoczęła się w 1742 roku, to dzieło Tomasza Bellotiego II, a później także Jana Henryka Klemma, który zaprojektował m.in. fasadę i wieże-dzwonnice. Kościół stanowi przykład trójnawowej bazyliki, z bogatym wyposażeniem wnętrza wykonanym na zamówienie Branickiego przez najlepszych artystów warszawskich i lokalnych.

  • Wnętrze kościoła: dominują elementy późnobarokowe i rokokowe, w tym obraz „Trójca Św.” Szymona Czechowicza oraz portrety Branickiego i jego żony autorstwa Antoniego Tallmanna.
  • Detale architektoniczne: zewnętrzne dwukondygnacyjne wieże i żelazne ogrodzenie z bramą zdobioną popiersiami ewangelistów, dzieło Jana Chryzostoma Redlera.

Nadchodzące emisje NBP

Narodowy Bank Polski nie spoczywa na laurach – już 27 maja 2025 roku planuje kolejną emisję. Tym razem będzie to srebrna moneta kolekcjonerska z serii „W Polskę wierzę” o nominale 10 zł, poświęcona „Jasnej Górze – duchowej stolicy Polski”.

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie emitowane przez NBP nie tylko upamiętniają ważne miejsca i wydarzenia historyczne, ale także stanowią cenne obiekty dla kolekcjonerów oraz wszystkich, którzy pragną mieć unikalną pamiątkę polskiej kultury i historii.

Dodatkowe informacje o monecie „Tykocin” oraz nadchodzących emisjach można znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego oraz w specjalnie przygotowanym folderze informacyjnym.

Moneta „Tykocin” z pewnością stanie się cennym dodatkiem do kolekcji numizmatycznych, a jej emisja jeszcze raz podkreśla rolę NBP w promowaniu polskiej historii i kultury poprzez numizmatykę.

Reklama

Reklama