Badminton wpływa na poprawę wzroku – podsumowanie projektu
– Dzisiejsza konferencja podsumuje inicjatywę niezwykle ważną, bo poświęconą zdrowiu najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos.
Projekt miał dwa etapy i trwał od 2021 do 2024 roku. Obejmował 40 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Celem było podniesienie ich sprawności fizycznej, nabycie umiejętności gry w badmintona i odpowiedzi na pytanie – jak ta dyscyplina wpływa na postęp krótkowzroczności u uczestników.
Podopiecznym zbadano wzrok dwukrotnie: na początku projektu i w jego końcówce. Wyniki były porównane z grupą zero, czyli dziećmi z podobną wadą wzroku, ale niegrającymi w badmintona. Wynik był lepszy u dzieci zaangażowanych do projektu. Badania wykonali specjaliści z zakresu okulistyki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne Badders Badminton Club monitorowało uczestników przedsięwzięcia pod względem aktywności fizycznej.
– Dzieci uczestniczyły także w treningach trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Odbywały się one pod opieką trzech trenerów i oprócz techniki gry w badmintona były treningi motoryczne i sprawnościowe. A także przeprowadzono zajęcia edukacyjne dotyczące złych skutków wielogodzinnego korzystania m.in. ze smartphonów czy komputera – powiedziała Aneta Narel z Badders Badminton Club.
Źródło: Urząd Marszałkowski