Reklama

B.EAST FEST – festiwal rapowy w Białymstoku Co autor miał na myśli – odczarowujemy lektury szkolne Koncert z okazji 50-lecia Pań…


– Od wielu lat nie było w tej części Polski dużego wydarzenia rapowego. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę – mówił prezes Pogotowia Kulturalno-Społecznego Jędrzej  Dondziło. – Festiwal Up To Date siłą rzeczy odszedł od wielkoformatowego rapu. Gdybyśmy, jako Up To Date starali się być eklektyczni, czyli dalibyśmy tyle samo rapu, jak muzyki elektronicznej w programie, to w pewnym momencie obudzilibyśmy się jako festiwal dla nikogo – wyjaśniał.

Jędrzej Dondziło

Stąd pomysł na wydarzenie stricte rapowe, wyjątkowe w północno-wschodniej Polsce. Festiwal odbędzie się 3 i 4 czerwca na terenach zielonych przy Stadionie Miejskim w Białymstoku. W ciągu dwóch dni wystąpi dziesięciu artystów i zespołów „trzęsących dziś” polską sceną rapową: Rusina, Kaz Bałagane, Avi x Louis Villain, KęKę, Kukon, DZIARMA, GRUBY MIELZKY, Szczyl, Sokół i OIO.

A już 5 czerwca, w niedzielę, w tym samym miejscu koncert czołowego polskiego rapera Taco Hemingwa’a.

– Artysta po dwóch latach wraca na trasę koncertową, ale już z Białymstokiem na liście, z czego jesteśmy dumni. To będzie produkcja, jakiej to miasto jeszcze nie widziało – podkreślał Jędrzej Dondziło.

Dodał, że organizacja festiwalu i koncert nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie samorządu województwa podlaskiego i miasta Białegostoku.

– Podobnie jak wspieramy Up To Date Festival, tak postanowiliśmy wesprzeć B.EAST FEST. Samorząd województwa chętnie pomaga w organizacji wydarzeń promujących nasze województwo, a festiwal i koncert właśnie do takich imprez należą – mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska. – Lineup jest znakomity, wystąpią wspaniali artyści. Z pewnością wszyscy będą się świetnie bawić – dodała.

Samorząd województwa przekazał na organizację imprezy 60 tys. zł. 

Izabela Smaczna-Jórczykowska

Organizatorzy zapraszają na koncerty fanów rapu w każdym wieku, bo – jak zapewniał Adam Sworowski z Pogotowia Kulturalno-Społecznego – to wydarzenie, które ma zjednoczyć pokolenia. 

 – To jest muzyka dla każdego: dla mam, dla dzieci i dla dzieci tych dzieci – mówił. 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

*** 

Festiwal rozpocznie się w piątek (3.06.2022 r.) od koncertu RUSINA, czyli najgorętszego newcomera ostatnich miesięcy. Po nich na scenie pojawi się Kaz Bałagane obeznany z mroczną stroną życia w stolicy. Trzecim koncertem tego dnia będzie Avi x Louis Villain – duet dwóch dojrzałych raperów, który zastrząsł polską rap sceną. Po nich swój nowy materiał po dłuższej przerwie zaprezentuje KęKę. Pierwszy dzień B. EAST FEST zakończy występ Kukona, który swoją ostatnią płytą udowodnił, że wciąż ma do zaprezentowania masę zaskakujących pomysłów i nieoczywistych tropów muzycznych.

Sobota (4.06.2022 r.) rozpocznie się od występu DZIARMY – jednej z najbarwniejszych i najbardziej pracowitych przedstawicielek polskiego rapu. Drugi w kolejności na scenie pojawi się GRUBY MIELZKY. Czego można się po nim spodziewać? Najpewniej neoklasycznego brzmienia bitów wspartego licznymi gramofonowymi wstawkami – to idealne tło do historii opowiadanych przez MIELZKY’ego. Około godziny 21:00 rozpocznie się kolejny koncert. Szczyl, czyli powiew młodości, wrażliwości i nadbałtyckiego luzu na rodzimej rap scenie. Po nim na scenę wkroczy Sokół. Wojtek Sokół to jeden z najprężniej działających artystów na polskiej scenie rapowej, na której jest aktywny już od 20 lat. Mocny język jego tekstów zawsze miesza się z rozległymi inspiracjami i bogactwem anegdot. B.EAST FEST na Stadionie Miejskim w Białymstoku zakończy występ OIO – scenicznej supergrupy, stworzonej przez trzy wyjątkowe indywidualności: Otsochodzi, Young Igiego i Okiego

Oba dni B.EAST FEST mogą zakończyć się jeszcze lepiej. Zarówno w piątek jak i w sobotę po występie ostatniego artysty odbędzie się oficjalny AFTER  w białostockim klubie FOMO. Zagrają: ŚWIĘTY BASS, LayDj oraz lokalna siła: Bartosz Chojnowski i LSK!

Dzień później, 5 czerwca na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się koncert, na który wielu mieszkańców regionu czekało – Taco Hemingway powraca do Białegostoku!

Tym razem jednak, w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej, będziemy świadkami nie kameralnego, klubowego występu, a wielkoformatowego muzycznego wydarzenia. Otwarcie letniego sezonu koncertowego w Białymstoku zapowiada się co najmniej imponująco! 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama