Reklama

Autobusy i rowery

  W Białymstoku rusza pilotażowy program „Dwa kółka w autobusie”. Na razie wielbiciele ruchu na swieżym powietrzu będą mogli skorzystać ze specjalnie przystosowanych do przewozu rowerów autobusów 28 i 29 kwietnia, a następnie przez cały długi majowy weekend na linii nr 3, która wywozi od lat białostoczan w stronę Ogrodniczek.

  Sieć ścieżek rowerowych w naszym mieście pozostawia wiele do życzenia. Jedne kończą sie w polu inne nie dają szansy nawet na wyjechanie poza miasto bez wielokrotnego schodzenia z siodełka. Zresztą nie każdy chyba lubi przeciskać się rowerem między przechodniami i dymiącymi autami. A z transportem rowerów autobusem wciąż jest sporo problemów. Kierowca do tej pory miał prawo wyrzucić z autobusu każdego rowerzystę i często z nniego korzystał powiedział nam Karol Mocniak ze Stowarzyszenia „Rowerowy Białystok”.

  Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski sam jest zapalonym rowerzystą. Przyznał, że do tej pory nie zdarzyło mu się przewozić roweru autobusem, ale z miejsca podchwycił pomysł i postanowił wspólnie z przedstawicielami Departamentu Dróg i Transportu, KPKM oraz Stowarzyszeniem „Rowerowy Białystok” wprowadzić pilotażowo program „Dwa kółka w autobusie”. Na razie tylko na linii nr 3 i przez ograniczony czas, ale początek został zrobiony.

  Pasażer i jego pojazd muszą mieć ważne bilety. W przypadku jazdy na końcowy 3 – także na drugą strefę. Wykupienie biletu to oczywiście nie wszystko. Trzeba także wstawić rower w odpowiednie miejsce i pamiętać, że jest ono wspólne dla rowerów i dziecięcych wózków. Rowerzyści powinni również w trakcie podróży przypiąć go, żeby się nie przemieszczał i nie zrobił krzywdy innym. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Rowerowy Białystok” zadeklarowali, że zawsze ustąpią miejsca niepełnosprawnemu czy dziecięcemu wózkowi, ale los projektu jest nie tylko w rękach przychylnych władz miasta i zarządu jednej ze spółek komunikacycjnych. Dariusz Ciszewski – prezes zarządu KPKM w Białymstoku obawia się, że może się to nie spodobać konserwatywnym pasażerom. Rowerzyści obiecują, że postarają sie nie sprawiać pasażerom kłopotów. A władze miasta będą pilnie przyglądać się zarówno wielbicielom dwóch kółek jak i pasażerom. Bo do tego zdrowego tematu warto mieć także zdrowe podejście.

https://www.bstok.pl/up/news/1172_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1172_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1172_3.jpg

Reklama