Reklama

„Augustis 2.0” na konkursowych szortlistach

Książka „Augustis 2.0” wydana przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok z Białegostoku otrzymała nominację do tytułu polskiej Fotograficznej Publikacji Roku. Znalazła się też w finale międzynarodowego konkursu na najlepszą fotograficzną publikację PhotoEspana 2019. Wydanie albumu sfinansowało Miasto Białystok.

Tytuł „Augustis 2.0” widnieje na tzw. szortlistach obydwu konkursów. Ich zwycięzców poznamy w połowie czerwca (polskiego – 13 czerwca, hiszpańskiego – 11 czerwca).

– Już samo zakwalifikowanie się do PhooEspana jest wielkim wyróżnieniem. Znalezienie się w towarzystwie takich artystów August Sander, Rafał Milach, Manuel Álvarez Bravo to zaszczyt. Na polskiej liście też są znakomite tytuły – cieszy się Grzegorz Dąbrowski, który dokonał wyboru fotografii do książki i od początku zajmuje się konserwacją dorobku Bolesława Augustisa.  

Książka ukazała się w czerwcu 2018 roku, ponad 14 lat od momentu odkrycia kolekcji przedwojennego fotografa Białegostoku, a zarazem twórcy największej zachowanej kolekcji tzw. zdjęć ulicznych w Polsce. Wydanie albumu sfinansował Urząd Miejski w Białymstoku.

Zdjęcia Bolesława Augustisa mają ogromną wartość artystyczną i dokumentalną – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Odkrywają przed nami dawny Białystok i jego mieszkańców. To wspaniale, że to wydawnictwo zostało zauważone.

Album zawiera 150 niepublikowanych do tej pory zdjęć Bolesława Augustisa z lat 1935-38. Autorką projektu graficznego jest Anna Nałęcka-Milach, jedna z najlepszych projektantek książek artystycznych w Europie. Tom liczy 224 strony (plus 48 stron mniejszego formatu z tzw. ulicówkami). Wydany został w nakładzie 1000 egzemplarzy. Nie powtarza się w niej ani jedno zdjęcie z pierwszej publikacji fotografii Augustisa, która ukazała się w 2010 roku i jest już dzisiaj nie do zdobycia.

W albumie znajdują się trzy teksty publicystyczne poświęcone kolekcji: Filipa Springera, znanego autora, zajmującego się także teorią fotografii, Anety Prymaki-Oniszk, cenionej i nagradzanej reporterki oraz Grzegorza Dąbrowskiego, fotografa i dysponenta kolekcji. Książkę można jeszcze kupić w Galerii Sleńdzińskich i Galerii Arsenał.

(oprac. Anna Kowalska)

Źródło: Urząd Miejski Białystok