ARESZT DLA STALKERA ZA NĘKANIE SĄSIADÓW

ARESZT DLA STALKERA ZA NĘKANIE SĄSIADÓW

Data publikacji 15.03.2022

Na 2 miesiące do aresztu trafił 48-letni stalker zatrzymany przez suwalskich policjantów. Podejrzany uporczywie nękał swoich sąsiadów oraz zniszczył drzwi do ich mieszkania. Zgodnie z kodeksem karnym, za stalking grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a za uszkodzenie mienia do lat 5.

Suwalscy policjanci zatrzymali 48-letniego suwalczanina podejrzanego o stalking oraz zniszczenie drzwi. Jak ustalili policjanci, mężczyzna od roku uporczywie nękał swoich sąsiadów. Potrafił uderzać i pluć na drzwi ich mieszkania, a widząc na klatce – zaczepiać i wyzywać. Doszło do tego, że groził sąsiadowi pozbawieniem życia. Pokrzywdzeni obawiając się, że może on spełnić swoje groźby, bali się wyjść z własnego domu. Czara goryczy przelała się, kiedy 48-latek uderzając kijem, zniszczył drzwi do ich mieszkania. Wtedy suwalczanie postanowili powiadomić policjantów. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Badanie alkomalem wykazało, że miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W sobotę 48-latek usłyszał zarzuty stalkingu i zniszczenia mienia. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy. Zgodnie z kodeksem karnym za stalking grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a za uszkodzenie mienia do lat 5.

Pamiętajmy!!!
Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości, sms-ów, wysyłanie e-maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania, godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie wyżej wymienione oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

 

Źródło: Podlaska Policja

Reklama