Antykoncepcja dla kobiet – czy znasz te metody?

Reklama

Ciąża oraz rodzicielstwo dla jednych jest upragnionym marzeniem, do którego dążą przez całe życie, a dla innych to po prostu utrapienie i nie wyobrażają sobie wcielić się w rolę rodzica. Właśnie z myślą o ludziach, którzy nie planują potomstwa (tymczasowo lub nie), powstały środki antykoncepcyjne. Dzisiaj metod antykoncepcji na rynku jest naprawdę wiele, więc aby dobrze wybrać, warto poznać ich jak najwięcej.

Tabletka „dzień po” 

Tabletka “dzień po” jest metodą antykoncepcji awaryjnej, której można użyć w sytuacjach kryzysowych, na przykład, gdy: 

  • doszło do stosunku, bez użycia jakiegokolwiek zabezpieczenia, 
  • stosowana antykoncepcja zawiodła, np. gdy prezerwatywa pękła, 
  • metoda zapobiegania ciąży została użyta w nieprawidłowy sposób, np. gdy pominięto przyjęcie jednej tabletki antykoncepcyjnej. 

Metodę tę stosuje się przyjmując tabletkę doustnie, lepiej jednak jest wybrać preparat o wydłużonym czasie działania. Dla przykładu przy zażywaniu tabletek EllaOne, które zawierają octan uliprystalu, możemy liczyć na skuteczność aż do 120 godzin po odbyciu stosunku. Mechanizm działania, wbrew powszechnej opinii, nie polega na przerwaniu ciąży, ale na zablokowaniu bądź opóźnieniu owulacji. W związku z tym najlepiej jest połknąć tabletkę jak najszybciej po odbytym stosunku. Warto pamiętać, że tabletki “dzień po” są przeznaczone do sytuacji awaryjnych, gdy inne metody zawiodą. 

Model. Ellaone. Emergency Contraception Can Be Used Within 120 Hours 5 Days Following An Unprotected Intercourse Or In Case Of Failure Of A Contraception Method. (Photo By BSIP/UIG Via Getty Images)

Krążki dopochwowe 

Krążek dopochwowy jest dosyć nowoczesną i wygodną metodą antykoncepcji, ze względu na to, że zakłada się go raz w miesiącu oraz wykazuje mniej skutków ubocznych niż metody doustne. Skuteczność krążków dopochwowych jest na bardzo wysokim poziomie – zwierają one progesteron i estrogen, dlatego zaliczane są do złożonych metod antykoncepcji. Mechanizm ich działania polega na wstrzymywaniu owulacji. Minusem stosowania tego rozwiązania jest brak zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, dlatego warto w tym przypadku zastosować dodatkowo prezerwatywę. 

Damskie prezerwatywy 

Cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością niż klasycznie stosowane prezerwatywy, jednak warto jest je stosować, ponieważ nie tylko stanowią ochronę przed nieplanowaną ciążą, ale także przed chorobami wenerycznymi. Wykazują wysoką skuteczność, pod warunkiem, że są aplikowane w sposób poprawny. Minusem stosowania damskich prezerwatyw jest dosyć skomplikowana aplikacja. Jeżeli masz wątpliwości co do sposobu zakładania lub skuteczności tego środka, wtedy pomocna będzie wizyta online u ginekologa – on na pewno odpowie na nurtujące cię pytania. 

Gdzie kupić środki antykoncepcyjne? 

Damskie prezerwatywy można zdobyć stosunkowo łatwo. Chociaż może zdarzyć się, że nie znajdziesz ich w każdej aptece stacjonarnej, to z pewnością bardzo łatwo odnajdziesz ten produkt w aptekach internetowych. Sprawa komplikuje się w przypadku krążków dopochwowych oraz tabletek „dzień po”, aby je zdobyć, będziesz potrzebować recepty, którą może wystawić ginekolog. 

Reklama