Reklama

Akcja „Badaj znamiona – wyroluj raka”

– Profilaktyka nowotworów skóry jest bardzo ważna, ponieważ musimy pamiętać o tym, jak działa słońce. Słońce to  nie tylko poparzenia słoneczne, które widzimy od razu, ale również przedwczesne starzenie się skóry, a także tworzenie się zmian przednowotworowych oraz zmian nowotworowych. Przy okazji profilaktyki musimy pamiętać, że zmienił się także styl życia w obecnych czasach. Dużo chętniej i częściej wyjeżdżamy na wakacje za granicą, czyli w miejsca, gdzie nasza skóra nie jest naturalnie przysposobiona, żeby się bronić. Zmieniła się także kultura ubioru, dużo chętniej odsłaniamy nasze ciało nie tylko na plaży, ale też w życiu codziennym – zaznaczyła dermatolog dr Magda Marek-Safiejko.

Dermatologa powinniśmy odwiedzać profilaktycznie raz w roku. Systematyka pomoże w wykryciu choroby w jej wczesnym stadium zaawansowania, a co za tym idzie – pozwoli lekarzom na jej całkowite wyleczenie. W BCO funkcjonuje poradnia dermatologiczna, do której ze skierowaniem może zgłosić się każdy.

A od roku, a formalnie od 1 kwietnia br., w BCO funkcjonuje Skin Cancer Melanoma Unit, czyli Centrum Leczenia Nowotworów Skóry, które zajmuje się leczeniem czerniaków i innych nowotworów skóry. W ramach Unitu współpracują ze sobą chirurdzy onkolodzy, dermatolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci i patomorfolodzy.

źródło i fot.: BCO
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama