Reklama

Adam Zbyryt z UwB w finale konkursu Popularyzator Nauki 2021

Adam Zbyryt pracował w nadleśnictwie, w urzędzie i organizacji pozarządowej, a obecnie jest związany z uczelnią. Ma do czynienia z ludźmi z różnych środowisk, naukowcami i praktykami ochrony środowiska. „Wiem, jaką wiedzę posiadają jedni i drudzy, czym się kierują, a dzięki temu – jak przekazywać między nimi informacje” – mówi. Nauki przyrodnicze popularyzuje na Facebooku i w mediach – regionalnych i ogólnopolskich. Pisze też znakomite książki – tak Adama Zbyryta, związanego z Wydziałem Biologii UwB, a obecnie doktoranta w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawia serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej. To właśnie PAP we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki organizuje konkurs Popularyzator Nauki.

Adam Zbyryt znalazł się w gronie finalistów tegorocznej edycji w kategorii Animator.

– Cieszę się z tego wyróżnienia, tym bardziej że konkurencja na tym polu jest duża. Coraz więcej osób w naszym kraju zajmuje się popularyzowaniem nauki, a poziom tych działań jest naprawdę wysoki. Znaleźć się w takim gronie, to dla mnie zaszczyt i miłe docenienie mojej dotychczasowej pracy – mówi doktorant UwB.

Upowszechnianiem nauki zajmuje się od kilku lat. Na pytanie, czy łatwo rozmawia się o przyrodzie, jej ochronie – odpowiada:

– To zależy, jaki temat akurat poruszam. Kiedy mówię o ciekawostkach ze świata przyrody, najnowszych odkryciach naukowych, zwłaszcza takich, które zmieniają nasze dotychczasowe wyobrażenie jakiegoś zjawiska, spotyka się to z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem ze strony odbiorców. Jednak, gdy schodzę na bardziej kontrowersyjne tematy, jak polowania na ptaki, pomysł przywrócenia polowań na łosia czy wilki, wtedy zawsze pojawiają się emocje ze strony niektórych odbiorców. Zabierając głos w jakiejś sprawie, zawsze dążę do tego, by bazować na aktualnej wiedzy i unikać emocji. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale myślę, że udało mi się to osiągnąć.

Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Więcej informacji o nominacji dla Adama Zbyryta można znaleźć na stronie Nauka w Polsce.

źródło: UwB
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: archiwum prywatne Adama Zbyryta

Reklama