Reklama

99. rocznica Bitwy Niemeńskiej w Kuźnicy.

Po porannej mszy świętej w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, kompanią reprezentacyjną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami we wrześniu 1920 roku. Tam po okolicznościowych wystąpieniach, modlitwie za zmarłych odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, a pod pomnikiem żołnierzy 21 Dywizji Górskiej złożone zostały wieńce.

W uroczystości udzial wziął Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Biziuk, który  w swoim wystąpieniu przypomniał, że przez wiele lat o Bitwie Niemeńskiej nie wspominano, wręcz zapomniano, ale na szczęście pamięć o bohaterach wraca.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy udali się na festyn na którym można było podziwiać pokazy sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, wziąć udział w zabawach i konkursach z nagrodami, a także w zorganizowanych grupach można było zwiedzać drogowe przejście graniczne w Kuźnicy. 

Współorganizatorem uroczystości była Placówka SG w  Kuźnicy im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.