Reklama

9 maja – Dzień Unii Europejskiej

Robert Schuman zaproponował wówczas nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w następnym 1951 roku. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Polski wkład w budowę zjednoczonej Europy

Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, powiedział: „-Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.” Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Polska wprowadziła demokrację własnymi siłami i pokazała, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy. 1 maja 2004 roku nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej.

W tym roku obchody Dnia Unii Europejskiej będą miały szczególny charakter – w cieniu pandemii i walki z koronawirusem. Jednak przynajmniej niektóre atrakcje będą dawały możliwość bezpośredniego uczestnictwa, choć przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych.

Obchody głównie online

Większość wydarzeń z okazji Dnia Unii Europejskiej będzie jednak odbywać się on-line. Takim charakter będzie miała m.in. rozpoczynająca się 9 maja o godz. 12.00 konferencja „Młody Głos Europy”, w której wszyscy chętni mogli uczestniczyć na fanpageu Facebooka Komisji Europejskiej w Polsce.

oprac.: Jerzy Górko

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama