Reklama

82. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

W sierpniu 1941 r. niemieccy okupanci rozstrzelali kilkuset pacjentów Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy. W poniedziałek, 28 sierpnia upamiętniono rocznicę tamtego tragicznego wydarzenia. Kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku złożyli m.in.: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz Marek Malinowski, członek zarządu województwa.


Jak podkreślił Marek Malinowski, członek zarządu, mord pacjentów szpitala, to jedna z najbardziej dojmujących zbrodni dokonanych przez hitlerowców w naszym regionie.

– To, co najbardziej tragiczne, to fakt, że ofiarami tego mordu byli bezbronni pacjenci szpitala. Okrucieństwo tego czynu to również symbol utraty człowieczeństwa w latach II wojny światowej. Naszym obowiązkiem jest kultywować pamięć tej tragedii, by nigdy się już taka nie powtórzyła – dodał.

W uroczystościach w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń uczestniczyli m.in. Jan Bolesław Perkowski – starosta białostocki wraz z zastępcą Romanem Czepe, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Krzysztof Szeweluk, burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama