Reklama

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku o godz. 4:45. Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwał półwysep Westerplatte od strony wybrzeża. Opór Wojska Polskiego wobec hitlerowskiego agresora trwał do 7 września. Dla Polaków broniących niepodległości podczas trwającej wojny obronnej tzw. kampanii wrześniowej, Westerplatte było symbolem podtrzymywania ich na duchu, by nie tracili nadziei w walce o wolność.

Czyn zbrojny polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej

Wojsko Polskie zaznaczyło swój olbrzymi udział w II wojnie światowej. Po klęsce wrześniowej polskie oddziały uczestniczyły w wojnie obronnej Francji w 1940 roku, w walkach o wyzwolenie Norwegii w bitwie pod Narwikiem, w bitwie powietrznej o Anglię, w obronie Tobruku podczas kampanii afrykańskiej, w wyzwalaniu Włoch (bitwy pod Monte Cassino, walki o Bolonię, czy Anconę), Francji, Belgii czy Holandii, w bitwach morskich na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i Północnym oraz walkach na froncie wschodnim na obszarze Polski, Niemiec i Czechosłowacji.

Olbrzymi wkład wywiadu AK w zwycięstwo nad Hitlerem

Wkład w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami miał wywiad Armii Krajowej. W 2005 roku brytyjski rząd oficjalnie potwierdził, że ok. połowa tajnych raportów dla aliantów z okupowanej Europy pochodziła od Polaków. Jednym z największych sukcesów polskiego wywiadu było zdobycie informacji o konstrukcji oraz lokalizacji ośrodków badawczych broni V-1 oraz V-2.

Wywiad AK zdobył również m.in. plany prototypów czołgów „Panther”, miniaturowych łodzi podwodnych, dane o działach przeciwlotniczych (produkowanych w Stalowej Woli) oraz nowych gazach bojowych. Jednym z największych sukcesów polskiego wywiadu była oczywiście Enigma.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama