Reklama

VIII Ogólnopolska Giełda Projektów „Animacja + świętowanie” – ruszył nabór projektów

250 animatorów i animatorek kultury z całego kraju, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz 20 prezentacji najlepszych praktyk kulturalnych –  VIII Ogólnopolska Giełda Projektów już w październiku. Nabór dla autorów projektów trwa!

Ogólnopolska Giełda Projektów to bez wątpienia najbardziej inspirująca konferencja w Polsce. Raz w roku spotykają się na niej animatorzy i praktycy kultury, czyli ci, którzy realizują projekty kulturalne, wykorzystując potencjał miejsca i społeczności oraz angażując w nie odbiorców. Narodowe Centrum Kultury organizuje to wydarzenie już po raz ósmy. Pierwsze edycje realizowane były w Warszawie, a od pięciu lat Giełda wędruje po kolejnych miastach Polski. W tym roku, dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, wydarzenie odbędzie się w Białymstoku w dniach 17–19 października. Głównym elementem konferencji jest prezentacja dwudziestu projektów – dobrych praktyk wybranych przez komisję oceniającą w otwartym naborze, który potrwa od 11 maja do 11 lipca.

Co roku Giełda ma inny temat przewodni. W tym roku, w nawiązaniu do jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, wydarzenie będzie poświęcone świętowaniu. Czekamy na projekty które odkrywają, popularyzują lokalne i narodowe dziedzictwo związane ze świętowaniem lub nawiązują do dat, postaci, wydarzeń i obrzędów ważnych z punktu widzenia lokalnej społeczności – mówiła ma konferencji prasowej Magdalena Karowska-Koperwas z Narodowego Centrum Kultury.

Projekty muszą już być zrealizowane lub być na zaawansowanym etapie realizacji pomiędzy 1 stycznia 2015, a 31 października 2018 roku. Wyniki naboru będą ogłoszone na początku sierpnia, a autorzy wybranych projektów wezmą udział w szkoleniu z wystąpień publicznych, aby wspólnie przygotować atrakcyjne prezentacje na Giełdę. Każdy z prelegentów ma do dyspozycji na scenie tylko siedem minut, a to nie lada wyzwanie, żeby w tak krótkim czasie opowiedzieć o wielomiesięcznej pracy.

Jako wieloletni animator kultury wiem, że gdy robi się coś naprawdę wartościowego, to wielką radością jest gdy ktoś to zauważy i doceni. A Ogólnopolska Giełda Projektów to właśnie taka niebywała okazja, by te lokalne, realizowane w przestrzeni miasta, wsi, czy gminy projekty dostrzegła cała Polska. Takiej szansy nie wolno przegapić – przekonywał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań. W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych.

Przygotowujemy te wizyty wybierając najciekawsze kulturowo miejsca w regionie. Zawieziemy naszych gości do Supraśla, Tykocina, Sejn, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Pokażemy Krainę Otwartych Okiennic, Białą Synagogę w Sejnach. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych przez nas tras – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku – To szansa  by pokazać co w naszym regionie mamy w sferze kultury do zaoferowana, a mamy bardzo wiele.

Corocznym podsumowaniem wydarzenia jest publikacja, która prezentuje wszystkie dwadzieścia projektów przedstawionych na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w danym roku.

Reklama