Reklama

76. rocznica urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

„Psalmy Pokoju i Miłosierdzia” – pod takim hasłem zorganizowano koncert z okazji urodzin księdza legendy – Jerzego Popiełuszki. W sobotę, 9 września, park miejski w Suchowoli wypełnił się licznie wiernymi i publicznością. Zebrani oddali hołd patronowi „Solidarności”, który był związany z gminą Suchowola. W wydarzeniu wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu. Województwo Podlaskie wsparło organizację wydarzenia.


W sobotnich obchodach uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści Adam Andruszkiewicz i Jarosław Zieliński, wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska, członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja „Dobro”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, parafia św. Piotra i Pawła w Suchowoli i burmistrz Suchowoli.

***

Urodzony 14 września 1947 r. we wsi Okopy (gm. Suchowola) ks. Jerzy Popiełuszko stał się duchowym przywódcą związku NSZZ „Solidarność”. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był prześladowany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany. 

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: isokolka.eu

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama