Reklama

72 lata Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka (PB) wywodzi się z powołanej w grudniu 1949 r. Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. Obecna rektor uczelni, Marta Kosior-Kazberuk, podczas czwartkowego spotkania, podziękowała wszystkim, którzy do tej pory budowali społeczność akademicką uczelni. 

– Politechnikę Białostocką tworzą ludzie, tworzyli jej przeszłość, budowali potencjał, kreują jej teraźniejszość, mierząc się z codziennymi wyzwaniami, zmieniającymi się uwarunkowaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wreszcie – to ludzie, to my możemy zdecydować o przyszłości uczelni – mówiła.

Coroczne obchody święta politechniki były okazją do wyróżnienia, nagrodzenia i docenienia tych osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju uczelni. Laureaci odebrali odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wręczono dyplomy doktora habilitowanego i promocje doktorskie.  

2.jpg

Uznana marka na akademickiej mapie Polski

W liście wystosowanym z okazji jubileuszu marszałek Artur Kosicki pogratulował całej społeczności akademickiej. Zaznaczył, że „Podlaskie będzie się rozwijać, jeśli jej mieszkańcy  będą  ludźmi wykształconymi, umiejącymi przystosować się do zmieniających się warunków”.

„Zaczynaliście 72 lata temu od podstaw, a dzisiaj –  dzięki ogromnej pracy oraz znakomitym osiągnięciom kilku pokoleń pracowników naukowych, absolwentów i studentów – ta  uczelnia jest symbolem nowoczesności, tworząc uznaną markę i wartość na akademickiej mapie Polski oraz jest doceniana w wielu międzynarodowych rankingach” – napisał.

1.jpg

W czwartkowej uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Miasta Białegostoku, a także Kuratorium Oświaty.

Wydarzenie uświetnił występ Chóru Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.

Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Reklama