Reklama

70 lat białostockiego chóruW sobotę (28 maja) Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny. To wyjątkowe wydarzenie zarówno w historii zespołu, jak i miasta, które może pochwalić się jednym z najstarszych akademickich zespołów chóralnych w Polsce.W sobotę (28 maja) Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny. To wyjątkowe wydarzenie zarówno w historii zespołu, jak i miasta, które może pochwalić się jednym z najstarszych akademickich zespołów chóralnych w Polsce. 

Zespół został utworzony w 1951 r. z inicjatywy studentów, entuzjastów śpiewu. Dyrygentką chóru jest Anna Moniuszko. Należy on do kategorii chórów mieszanych, którego repertuar obejmuje utwory sakralne i świeckie od epoki renesansu po prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych. Chór wykonuje również dzieła oratoryjne i operowe, koncertuje z polskimi i zagranicznymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi. Od lat 70-tych regularnie współpracował z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chór występował również z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Szczecińskiej, Kieleckiej, Lubelskiej, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Uniwersytetu w Louvain, a także z Orchestre de Chambre de Geneve, Orkiestrą Symfoniczną Vita et Musica, Aarhus Symphony Orchestra. 

W swojej wieloletniej historii białostoccy medycy uczestniczyli w licznych, prestiżowych konkursach oraz festiwalach, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Koncertowali w wielu krajach europejskich (np. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii) oraz w Watykanie, gdzie przygotowali oprawę muzyczną mszy w Bazylice św. Piotra.

Koncert jubileuszowy odbędzie się 28 maja o godz. 17.00 w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajduje się na stronie chóru.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Plakat z okazji 70-lecia chóru UMB

Reklama

Reklama