Technologia 5G coraz mocniej zadomawia się w Polsce. Sieć piątej generacji ma być odpowiedzią na współczesne potrzeby użytkowników. Zobacz, gdzie 5G w Polsce już jest, co jest potrzebne, by korzystać z tej technologii, i jakie ma zalety.
Zasięg 5G w Polsce: jak to wygląda w praktyce?
To, jaki jest zasięg technologii 5G na terenie kraju, może różnić się w zależności od operatora. Na przykład w Orange zasięg 5G obejmuje już ponad 27 mln osób; w tym momencie sieć 5G Orange jest dostępna w blisko 900 miastach i ponad 40 tys. miejscowościach. Pod tym adresem można sprawdzić mapę, na której wyraźnie zaznaczono zasięg sieci 5G – https://www.orange.pl/view/tujest.
Pasma 5G w Polsce
5G w Orange jest dostępna od 2020 roku. Początkowo można z niej było korzystać na częstotliwości 2100 MHz (współdzielone przez 4G i 5G). Od 2024 roku Orange świadczy również usługi w technologii 5G w paśmie C (3600 MHz).
Z perspektywy zwykłego użytkownika oznacza to skok jakości połączeń. To pierwsza z docelowych częstotliwości dla sieci piątej generacji Częstotliwość 3600 MHz zapewnia większą przepustowość, co oznacza, że może obsłużyć więcej urządzeń na raz. Zapewnia też większe prędkości, które docenią osoby intensywnie korzystające z internetu.
Kto może korzystać z sieci piątej generacji?
Pozostaje jeszcze pytanie, kto właściwie może korzystać z sieci 5G? Po pierwsze i najważniejsze, trzeba być w zasięgu sieci 5G danego operatora. To jednak nie wszystko – i warto mieć tego świadomość.
Aby korzystać z technologii 5G, trzeba też posiadać smartfon lub inne urządzenie, które obsługuje sieć piątej generacji. Z tego względu osoby, które w najbliższym czasie planują wymianę telefonu, a zależy im na tym, by móc korzystać z sieci 5G, powinny najpierw upewnić się, że na wybranym urządzeniu faktycznie będzie to możliwe. Zazwyczaj operatorzy udostępniają listy urządzeń, które obsługują sieć 5G.
Po trzecie – należy sprawdzić ustawienia telefonu, w ustawieniach wybrać sieć 5G oraz włączyć VoLTE.
Konieczne jest też posiadanie karty 4G LTE (USIM) lub karty eSIM.
Sieć 5G w Polsce – zalety
Warto jeszcze na koniec dodać parę słów o zaletach korzystania z sieci piątej generacji. Technologia 5G pozwala m.in. na błyskawiczne pobieranie multimediów czy danych z chmury, co ma niebagatelny wpływ na komfort korzystania z internetu do pracy i w celach rozrywkowych.
Nie da się też ukryć, że technologia 5G umożliwia dalszy rozwój usług i rozwiązań, które poprawiają jakość życia ogółu społeczeństwa – mowa choćby o medycynie (w tym np. o zdalnych operacjach chirurgicznych) czy budownictwie (w kontekście tzw. smart domów). Pozostaje mieć zatem nadzieję, że ta technologia rozwinie się wkrótce jeszcze bardziej.
Artykuł sponsorowany