Reklama

Jechali na tzw. pinezkę

Dwaj obywatele Łotwy oraz obywatel Ukrainy i Białorusi zatrzymani zostali przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Nowym Dworze. W miejscowości Bierniki i Krzysztoforowo funkcjonariusze przystąpili do kontroli pojazdu typu bus na angielskich tablicach rejestracyjnych oraz osobowe bmw na łotewskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami okazali się dwaj Łotysze w wieku 50 i 47 lat. Udawali się w punkt lokalizacyjny na tzw. pinezkę, gdzie mieli odebrać osoby po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej.


Z kolei w miejscowości Sidra zatrzymano 28 – letniego obywatela Ukrainy kierującego peugeotem i jadącego audi 22- letniego Białorusina. Pierwszy z nich również kierował się na dane lokalizacyjne wskazane w telefonie na miejsce gdzie oczekiwało 5 Irakijczyków, z kolei drugi zeznał że jedzie po odbiór osób. Jeden z „kurierów” oświadczył, że miał zabrać 3 lub 4 osoby, a za każdą z nich otrzymać miał po 400 USD.


Wobec wszystkich kurierów oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

  • Zatrzymani kurierzy
    Zatrzymani kurierzy
Podlaska Straż Graniczna

Reklama

Reklama