Reklama

50 782 podpisy

  Podlaskie PiS bez szczególnych akcji medialnych zebrało 50 tys. 782 podpisów wymaganych do przeprowadzenia lokalnego referendum w sprawie budowy podlaskich obwodnic. Samo referendum planowane na 20 maja zostanie ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

  10 kwietnia podpisy wraz z pytaniami jakie powinny się znaleźć w referendum trafiły do Urzędu Marszłkowskiego. PiS pytając o opinię ponad 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców naszego województwa chce, by w referendum odpowiedzieli na dwa pytania. Pierwsze ma dotyczyć przebiegu obwodnicy Augustowa w wariancie proponowanym przez drogowców (czyli z estakadą nad doliną rzeki Rospudy), drugie – innych inwestycji drogowych w regionie, przebiegających przez tereny chronione Natura 2000. Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania.

  Marszałek województwa Jarosław Schabieński wstępnie oszacował już koszty przeprowadzenia referendum na ok. 2 mln zł. Najwięcej podpisów zebrano w powiatach augustowskim, suwalskim i białostockim. Teraz marszałek musi powołać specjalną komisję, która ostatecznie zweryfikuje zebrane podpisy. Samo referendum powinno zostać formalnie ogłoszone do końca tygodnia, ale formalnie o terminie zadecyduje ostatecznie komisarz województwa podlaskiego po weryfikacji podpisów.

  Wynik ważnego referendum jest wiążący dla polskiego rządu za to nie ma żadnej mocy wobec władz Unii Europejskiej. PiS liczy, że pozytywny wynik skłoni komisje unijne do zweryfikowania swoich zastrzeżeń i uchroni Polskę przed zapłaceniem bardzo wysokich kar za prowadzenie budowy niezgodne z europejskimi wytycznymi.

https://www.bstok.pl/up/news/1153_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1153_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1153_3.jpg

Reklama