5 szybkich porad na temat prania w domu

Pranie to jedna z podstawowych czynności, jakie wykonujemy w domu. Wydaje się proste, jednak trzeba bardzo uważać, aby nie zniszczyć ubrań i zachować je w dobrej kondycji. Co zrobić, aby pranie było skuteczne i bezpieczne dla tkanin? Sprawdź 5 szybkich porad.

Sprawdzaj informacje na metkach ubrań 

Przede wszystkim sprawdzaj informacje, które producent umieszcza na metkach ubrań. Banalne, prawda? Może i tak, jednak wiele osób tego nie robi. Każde ubranie należy prać zgodnie z zaleceniami producenta. Na metce jest informacja na temat rodzaju tkaniny, temperatury, w jakiej należy prać ubranie oraz sposobu prania.

Warto segregować ubrania biorąc pod uwagę właśnie informacje z metki. Wszystkie tkaniny, które wymagają tego samego sposobu prania i temperatury możesz wyprać razem — oczywiście bierzemy też pod uwagę kolory ubrań. Dzięki temu materiał nie zniszczy się po kilku praniach i zachowa dobrą kondycję. 

Zabezpieczaj suwaki, sprzączki i zamki

Wszystkie zamki, suwaki, sprzączki i inne metalowe elementy mogą uszkodzić pralkę, a dodatkowo porwać delikatne tkaniny. Dlatego pamiętaj, aby przed włożeniem ubrań do pralki odpowiednio je zabezpieczyć. Wszystkie suwaki powinny być zasunięte do końca. Dodatkowo ubrania z takimi elementami można włożyć do specjalnych worków lub do poszewki i w takiej formie umieścić je w pralce. Ubrania z cekinami warto odwrócić na drugą stronę lub też umieścić je w worku. 

Napełniaj pralkę zgodnie z zaleceniami 

Reklama

Wszystkie pralki posiadają pewne wytyczne dotyczące pojemności. Producent informuje, ile ubrań możemy włożyć jednorazowo, aby pranie było skuteczne. Muszą mieć one odpowiednio dużo miejsca. Gdy będzie ich za dużo, nie będą miały przestrzeni na wirowanie, przez co nie zostaną do końca oczyszczone. Dodatkowo zbytnie przeciążenie pralki może ją uszkodzić lub skrócić jej żywotność. Pamiętaj zatem, aby dokładnie sprawdzić tę informację. 

Przyjmuje się, że piorąc tkaniny bawełniane, nie powinno się umieszczać w bębnie więcej niż 4-5 kg. W przypadku ubrań z materiałów syntetycznych zalecane jest umieszczanie w pralce o połowę mniej niż ubrań bawełnianych, czyli 2-2,5 kg. Nie oznacza to oczywiście, że musisz ważyć ubrania przed włożeniem do pralki. Producenci zazwyczaj informują, że optymalne rozwiązanie to zapełnienie 2/3 bębna

Używaj odpowiednich środków i dbaj o pralkę 

Ważne jest także używanie odpowiednich środków do prania. To, że proszek czy płyn do płukania muszą być dopasowane do koloru ubrań, jest oczywiste. Jednak warto też zwrócić uwagę na skład takich preparatów. Najlepiej wybierać takie, które nie posiadają szkodliwych substancji. Dodatkowo, jeśli wśród domowników jest alergik, trzeba dopasować środki czystości do tej osoby i wybrać coś antyalergicznego. 

Pamiętaj też, aby odpowiednio dbać o pralkę. Od czasu do czasu należy dokładnie oczyścić szufladkę na proszek, a raz w miesiącu — filtr. Ważne jest też to, aby nie zostawiać w pralce mokrych ubrań. 

A najważniejsze… wybierz odpowiednią pralkę 

Najważniejsza rzecz na koniec, czyli dobór odpowiedniej pralki. Najlepiej wybierać te od sprawdzonych producentów, np. pralki Bosch, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Pamiętaj, że jeśli pralka będzie słabej jakości, to pranie będzie nieskuteczne, a dodatkowo ubrania będą się niszczyć. Dobrym wyborem jest również pralka Whirlpool, która dostępna jest w wielu różnych wersjach. 

Zwracaj uwagę na te aspekty, a Twoje ubrania będą zawsze świeże i na długo zachowają dobrą kondycję. 

Reklama