Reklama

44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

W całym regionie jest mnóstwo miejsc poświęconych wielkiemu Polakowi. W stolicy województwa to m.in. ołtarz papieski z Krywlan przy kościele Miłosierdzia Bożego, czy fotel i klęcznik w kaplicy obok Auli Wielkiej Pałacu Branickich. Jego imieniem nazywane są parki, skwery czy ulice – chociażby główna białostocka aleja wylotowa w kierunku Warszawy, plac w centrum Łomży oraz błonie przy Górze Krzyży w Wasilkowie.

Jest też kilkanaście pomników Jana Pawła II – najpopularniejszy stoi przed białostocką archikatedrą, inne m.in. w niszy kościoła św. Kazimierza przy ul. Berlinga, przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Traugutta w Białymstoku czy obok konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach.

W podsuwalskich Wigrach miejsce, gdzie, jak wyżej wspomniano, zamieszkiwał papież, przerobiono na muzeum. Składa się ono z Kaplicy Papieskiej, Apartamentów Papieskich i Biblioteki. Wygląd pomieszczeń, w których odpoczywał i modlił się Jan Paweł II, pozostał od tego czasu niezmieniony. W prywatnej kaplicy, oprócz papieskiego fotela, klęcznika i małego ołtarzyka, znajdują się również relikwie świętego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r., a 27 kwietnia 2014 r. został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama