Reklama

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Uczczono pamięć ofiar komunistycznych represji. W piątek, 13.12, w miejscach pamięci w Białymstoku związanych z tragicznymi zdarzeniami roku 1981 złożono kwiaty i zapalono znicze. W wydarzeniu uczestniczył m.in. marszałek województwa Łukasz Prokorym.


W wydarzeniu uczestniczyli również wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski.

***

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez władze komunistyczne PRL pod przewodnictwem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim. Oficjalnym celem była „ochrona państwa przed destabilizacją”, jednak w rzeczywistości chodziło o zdławienie opozycji demokratycznej, zwłaszcza NSZZ „Solidarność”.

Stan wojenny oznaczał liczne represje: internowanie ponad 10 tysięcy działaczy, wprowadzenie godziny milicyjnej, cenzurę korespondencji oraz ograniczenie praw obywatelskich. W jego wyniku życie straciło co najmniej kilkadziesiąt osób. Trwał do 22 lipca 1983 roku i pozostaje jednym z najciemniejszych rozdziałów w najnowszej historii Polski.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama