Reklama

34. edycja ogólnopolskiej Nagrody im. Zygmunta Glogera

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass oraz dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk to laureaci tegorocznej edycji Nagrody im. Zygmunta Glogera. Gala finałowa, w czasie której wręczono wyróżnienia odbyła się w piątek, 22 września w Łomży. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś wraz małżonką Bogumiłą Olbryś. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.


I tak, najwyższe laury w ramach 34. edycji Nagród im. Zygmunta Glogera przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk”, jednemu z największych polskich zespołów folklorystycznych. Został założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie

W imieniu „310 pracowników Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, bo tyle osób stoi za sukcesem tej instytucji” głos zabrał dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.  

– Nagroda dla nas bardzo ważna, bo staramy się łączyć to wszystko, co związane tradycją dotyczącą tego, co się działo w naszym kraju na przestrzeni wielu setek lat i teraźniejszością. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę, że młodzież, którą edukujemy w zespole Śląsk, ta edukacja ma miejsce praktycznie codziennie,  rok rocznie odwiedza nas 150 tys. osób. Prowadzimy szerokie działania edukacyjne – mówił Zbigniew Cierniak.

Laureatem nagrody drugiego stopnia został Wojciech Kass – od ponad 20 lat dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, za stworzenie w tej dawnej leśniczówce placówki o najwyższych walorach artystycznych, a nagroda trzeciego stopnia trafi do dr Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk z Warszawy za odkrywanie nowych oblicz polskości poza granicami kraju, szczególnie w Londynie. 

Kapituła Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera przyznała także trzy wyróżnienia dla: dr Barbary Sopot-Zembok z Pszczyny, Jacka Rutkowskiego z Łowicza i Edyty Wiśniewskiej z Sokółki. Laureatka pochodząca z naszego województwa, najbardziej znana w Podlaskiem tkaczka krajek, doceniona została za podtrzymywanie dawnej tradycji rękodzieła artystycznego.  

Nagrody imienia Zygmunta Glogera wręczono w tym roku po raz 34. Swoją nazwę konkurs zawdzięcza polskiemu historykowi i etnografowi Zygmuntowi Glogerowi, który był znany przede wszystkim jako autor Encyklopedii Staropolskiej, która jest do dziś uznawana za dzieło niezwykle ważne dla polskiej humanistyki. Zawiera się w niej ok. 3 tys. artykułów i 800 ilustracji, obejmujących okres od czasów Słowian do rozbiorów Polski.

Wyróżnienie wiąże się też z nagrodą finansową ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa.

Dawid Korpacz, Małgorzata Sawicka
fot.: Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama