32. Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to święto kultury i tradycji na naszym kontynencie, setki wydarzeń, koncertów, wystaw, pikników, sesji naukowych czy pokazów. To również możliwość bezpośredniego obcowania z dziedzictwem kulturowym oraz możliwość jego poznania poprzez zwiedzanie zabytków, muzeów, skansenów czy miejsc na co dzień niedostępnych.
Uczestnicy EDD mają znakomitą szansę do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii i tradycji danego regionu. To doskonała okazja do swoistej „podróży w czasie” i poznania dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
Santiago de Compostela, pomniki historii i sieci muzeów
Szlaki. Sieci. Połączenia to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. Szlaki mają bardzo różnorodny charakter – od najstarszych, np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.
Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) od lat tworzy w Polsce rozwiązania systemowe sieciując miejsca oraz zarządców dziedzictwa o niezwykłej wartości w skali kraju, m.in. nadzorując w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurę wpisu na Listę Pomników Historii. Ważną siecią są także obiekty zabytkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sieci muzeów i innych, branżowych instytucji kultury.
Od Krainy wątku i osnowy po portal NID zabytek.pl
Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.
W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci, jest m.in. portal NID zabytek.pl.
Źródło: Urząd Marszałkowski