314 razy zlekceważyli znak STOP
314 razy zlekceważyli znak STOP
Wczoraj 171 podlaskich policjantów z lądu i powietrza sprawdzało jak zachowują się kierowcy na przejazdach kolejowych. Policjanci ujawnili ponad 800 wykroczeń, z czego 314 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP. Mundurowi zatrzymywali też kierowców, którzy wsiedli za kierownicę na podwójnym gazie czy mimo posiadanego zakazu kierowania.
Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi najczęściej są tragiczne w skutkach. Dlatego 171 podlaskich policjantów sprawdzało czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i bezpiecznie przejeżdżają przez przejazd kolejowy. W trosce o ich bezpieczeństwo mundurowi reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Funkcjonariusze ujawnili 836 wykroczeń z czego 314 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP. Jeden z kierowców, który nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym w Grabarce, był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Trafił już do aresztu, gdzie spędzi 1,5 roku. Z kolei na przejeździe kolejowym w Szerszeniach policjanci zauważyli kierowcę skody, który również zlekceważył STOP. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 54-latek kierował pomimo sądowego zakazu. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W Dąbrowie Białostockiej policjanci zatrzymali kierowcę, który co prawda zatrzymał sie przed znakiem STOP, jednak jego styl prowadzenia wydawał się dziwny. Szybko wyszło na jaw, że 56-letni mieszkaniec powiatu Augustowskiego w organizmie miał ponad 0,5 promila. Funkcjonariusze każdemu z kierowców przypominali, że zawsze należy zachować szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejazd kolejowy, rozejrzeć się i upewnić czy bezpiecznie możemy przez niego przejechać. Dotyczy to zarówno tych strzeżonych przejazdów, jak i tych niestrzeżonych. Przestrzegali również przed niestosowaniem się do znaku STOP i sygnalizacji świetlnej oraz omijaniem zapór na przejazdach kolejowych. Zachowania kierowców i pieszych policjanci z grupy Speed obserwowali również z powietrza. Oko kamery ich drona zarejestrowało wiele nieprawidłowości między innymi niestosowanie się do znaku STOP.
Chwila nieostrożności, zniecierpliwienie, czy też pośpiech może nas kosztować zdrowie lub nawet życie. Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku – to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą chroniącą kierowców przed nieszczęściem jest szczególna ostrożność, stosowanie się do obowiązujących przepisów i odpowiedzialność za siebie i innych. Tego typu przedsięwzięcia wpływają na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i walczą o to, co najcenniejsze – ludzkie zdrowie i życie, dlatego będą kontynuowane w przyszłości.
Pobierz plik (format mp4 – rozmiar 24.45 MB)
Źródło: Policja Podlaska