Reklama

30 lat Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży

– Coraz częściej mamy do czynienia z uzależnieniami behawioralnymi coraz młodszych osób: od internetu, pornografii, telefonu komórkowego. Problem jest także z pracoholizmem i zakupoholizmem. Tych „holizmów” przybywa wraz z rozwojem technologii. Mamy też wiele propozycji pomocy dla osób nieuzależnionych, np. z różnorodnymi problemami psychologicznymi – dodała Renata Szymańska.

Łomżyński WOPiTU szczyci się tym, że nigdy niestosowana była tam farmakologia, nawet w czasach, gdy za normę uznawano podawanie lub wszywanie alkoholikom specjalnych preparatów, jak słynny esperal. Jedynym „narzędziem” jest terapeuta pracujący z pacjentem z programami dostosowanymi do potrzeb i możliwości każdej z osób.

O „kondycji dzieci i młodzieży w okresie pandemii” mówiła dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Wnioski nie są optymistyczne, ale o rzeczywistych konsekwencjach uzależnienia od kontaktów elektronicznych i pozrywanych więzi rówieśniczych przekonamy się, w ocenie badaczki, dopiero po wielu latach.

– Niestety, nie są to dobre czasy dla funkcjonowania psychiki ludzkiej, a dzieci w szczególności, bo one nie bardzo sobie potrafią radzić z tą rzeczywistością. Dzieci najlepiej funkcjonują, kiedy jest spokój, kiedy przez dłuższy czas podstawowe warunki ich rozwoju nie podlegają zmianom. Pandemia, rewolucja w trybie życia i rozkładzie dnia, informacje o wojnie w Ukrainie – to wszystko powoduje, że kondycja psychiczna zostaje nadszarpnięta – mówiła dr Aleksandra Piotrowska.  

Wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem życzenia i gratulacje jubilatowi przekazali: Dominik Maślach – dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP, Mariusz Rytel z Biura Sejmiku w Łomży, Lech Szabłowski – starosta łomżyński, Andrzej Stypułkowski – wiceprezydent Łomży, członkowie rady społecznej WOPiTU, ks. Tomasz Wilga – kapelan placówki, wójtowie, przedstawiciele współpracujących instytucji i organizacji z województwa, uczelni placówek ochrony zdrowia.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama