Reklama

3. edycja biegu OnkoRun

Zawodnicy mogli biec, iść, maszerować z kijkami, na dystansach 5 i 10  km lub odbyć 2,5-kilometrowy spacer. Bo w tym przedsięwzięciu nie chodzi o wygrywanie, ściganie się, a bycie razem i promocję umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Artur Kosicki podkreślił, że tego rodzaju wydarzenia budują poczucie wspólnoty i pokazują jak ważne jest wzajemne wsparcie oraz solidarność z osobami chorującymi na nowotwory.

– To ważne, żebyśmy pokazali, że jesteśmy razem. Dziękuję lekarzom, całemu personelowi medycznemu BCO, oni naprawdę wykonują świetną robotę – podkreślił marszałek, życząc wszystkim dobrej zabawy.

Osoby przebiegają pod dmuchanym banerem

Założeniem inicjatywy jest wsparcie pacjentów onkologicznych, także tych, którzy zakończyli leczenie, pomoc w przełamywaniu barier w podejmowaniu aktywności fizycznej.

– Wszyscy tu obecni jesteśmy zwycięzcami – podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Wydarzenie było okazją do edukacji prozdrowotnej, profilaktyki raka, poszerzania wiedzy o samym leczeniu i rehabilitacji oraz znaczeniu sfery psychologicznej w leczeniu nowotworów. Biegowi towarzyszyły stoiska edukacyjno-informacyjnych BCO. Chętni mogli dowiedzieć się jak istotne jest robienie badań profilaktycznych oraz skorzystać z zaproszenia na bezpłatne badania do Centrum. Ponadto, na stoisku edukacyjno-informacyjnym uczestnicy wydarzenia mieli możliwość uzyskania porady edukacyjnej z zakresu programów profilaktycznych. Wśród atrakcji nie zabrakło loterii. Były też zabawy dla najmłodszych.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie do Walki z Rakiem z siedzibą w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym oraz Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Pieniądze zebrane z pakietów startowych, darowizny od osób prywatnych oraz firm zostaną przeznaczone dla Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

tekst i fot.: Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama