Reklama

26. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku

Rok pod egidą Mikołaja Kopernika

Listy z okazji poniedziałkowej inauguracji wystosowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Położony został w nich nacisk na nowo powstającą Akademię Kopernikańską, która ma być wzmocnieniem polskiej nauki.

– Będzie ona realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów i nagród, a także wspieranie nowej uczelni – Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. Wierzę, że działalność Akademii okaże się realnym wsparciem prac prowadzonych przez polskich naukowców na uczelniach w kraju i za granicą – pisał Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę Bohdana Paszkowskiego.

Po uroczystych przemówieniach odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów oraz wręczenie Medali Uniwersytetu w Białymstoku i nadanie tytułów Zasłużony dla Uniwersytetu.

Wykład inauguracyjny, zatytułowany „Norma językowa w społeczeństwie sieci”, wygłosiła dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Uniwersytet w Białymstoku jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce, zarówno pod względem liczby pracowników i studentów, jak i oferowanych kierunków oraz form nauczania. Utworzony został w 1997 r., jako 13 uniwersytet w Polsce. Wcześniej przez blisko 30 lat w stolicy województwa działała Filia Uniwersytetu Warszawskiego.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 udział wzięli także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz społeczności akademickiej.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama