Reklama

200-lecie budowy Kanału Augustowskiego

Z okazji jubileuszu jego powstania w piątek, 28 kwietnia, odbyła się konferencja pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego”. W wydarzeniu uczestniczył radny wojewódzki Paweł Wnukowski, który przekazał list marszałka Artura Kosickiego skierowany do organizatorów i uczestników spotkania.


– Na bogactwo przyrodnicze i turystyczne naszego regionu składa się wiele atrakcyjnych miejsc i obiektów. Do najważniejszych z nich należy wybudowany 200 lat temu Kanał Augustowski, będący jednym najbardziej cennych zabytków polskiej kultury technicznej – podkreślił w liście Artur Kosicki.

Podziękował on również Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie” za organizację konferencji, życząc, aby udział w tym spotkaniu zaowocował przyjęciem wielu ważnych wniosków i konkluzji.

Konferencja stanowi jeden z elementów wielu tegorocznych wydarzeń dotyczących 200. rocznicy budowy Kanału Augustowskiego.

– Chcemy zrobić wszystko, żeby ten obiekt cieszył się jak największym zainteresowaniem turystów. Jako województwo podlaskie będziemy organizatorami wielu akcji promocyjnych oraz będziemy uczestniczyć w różnych wydarzeniach, aby tę rocznicę 200-lecia Kanału Augustowskiego jak najbardziej skutecznie promować – powiedział radny wojewódzki, Paweł Wnukowski.

Promocja Kanału Augustowskiego będzie również miała miejsce wśród społeczności europejskiej. Poinformował o tym uczestniczący w konferencji Poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Jurgiel.

– Wspólnie z władzami lokalnymi będziemy prezentowali w końcu czerwca walory Kanału Augustowskiego w Brukseli, tak aby Europejczycy byli poinformowani, że w województwie podlaskim mamy tak ładne obiekty wodne i będziemy zachęcali ich do przyjazdu na wakacyjny odpoczynek do naszego regionu – stwierdził poseł.

Rolę Kanału Augustowskiego, jako atrakcji turystycznej o międzynarodowym znaczeniu, która może przyciągnąć do Podlaskiego wielu wodniaków i turystów, podkreślił także Marek Gróbarczyk – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

A, jak zapewnił Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, mimo 200 lat użytkowania, Kanał Augustowski jest w dobrym stanie technicznym i można z niego bezpiecznie korzystać.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli także m.in.: posłowie – Kazimierz Gwiazdowski, Mieczysław Baszko, Jarosław Zieliński i radny wojewódzki Bogdan Dyjuk.

Jerzy Górko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Radio 5 i UMWP

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama