Reklama

20 lat łomżyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli

Jubileusz 20-lecia świętowała w poniedziałek, 8 maja społeczność parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Łomży. Wśród uczestników uroczystości był m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.


Uroczystej mszy rocznicowej przewodniczył biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński.

– To nasze dziękczynienie w świątyni, która należy do nowszych w naszym mieście, ale bardzo przypomina tradycyjny kościół. Urzeka nie tylko atmosferą wiary, ale także architektonicznym kształtem w pięknym otoczeniu, gdzie mamy z jednej strony wielkie bloki, z drugiej starszą część miasta z domami rodzinnymi, dolinę Narwi, która wiosną jest pełna życia i z której słychać nawet piękny i szlachetny krzyk żurawi. Ale powstał tu nie tylko „dom z cegieł”, a przede wszystkim prawdziwa wspólnota parafialna – mówił biskup Janusz Stepnowski. Wielokrotnie w swych rozważaniach powracał do postaci biskupa Stanisława, męczennika, którego święto przypada właśnie 8 maja oraz do swego poprzednika w Łomży, biskupa Stanisława Stefanka, którego decyzje sprawiły, że na malowniczej skarpie nad doliną Narwi powstała parafia św. Andrzeja Boboli.   

Jubileuszowa uroczystość miała ponadlokalny charakter za sprawą przede wszystkim prowadzonej na żywo transmisji przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Na miejscu byli przedstawiciele obu tych katolickich mediów oraz Rodzin Radia Maryja z różnych stron kraju, radiowo łączył się i przekazywał życzenia ojciec Tadeusz Rydzyk.

Rocznicowe gratulacje przekazali także proboszczowi Andrzejowi Popielskiemu m.in. senator Marek Adam Komorowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, a w imieniu zaprzyjaźnionej społeczności Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących wraz z darami ołtarza dyrektor Bogumiła Olbryś.

– Dziękujemy za zaszczyt wspólnego przeżywania piękna i dobra – powiedziała Bogumiła Olbryś.

Obsypany życzeniami i gratulacjami proboszcz Andrzej Popielski nie krył wzruszenia.

– Dziękuję moim drogim parafianom i wielkiej rodzinie diecezjalnej. Abyśmy zawsze wracali do naszych codziennych zajęć z nowym ewangelicznym – powiedział składając wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy mieli udział w przygotowaniu jubileuszowego święta.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama