Reklama

2 mln hektolitrów z Białegostoku

  Zakończenie rozbudowy warzelni, piwnic i magazynu zwieńczyło kolejny etap inwestycji w browarze Dojlidy w Białymstoku. Od 2003 roku Kompania Piwowarska przeznaczyła na zwiększanie jego mocy produkcyjnych ok. 150 mln zł. Dzięki inwestycjom w ciągu czterech lat moce produkcyjne wzrosły niemal trzykrotnie. Obecnie wydajność browaru wynosi 2,2 mln hektolitrów piwa rocznie.

  Dzięki marce Żubr nie tylko Białystok, ale i całe Podlasie stają się coraz bardziej znane. Kompania Piwowarska wspiera wiele inicjatyw kulturalnych, sponsoruje białowieskie muzeum, ostatnio sfinansowała ponowne zasadzenie lip na Lipowej, ale przede wszystkim inwestuje w rozbudowę zakładu. Łącznie, od momentu przejęcia browaru w Białymstoku w 2003 roku, Kompania przeznaczyła na trzykrotne zwiększanie jego mocy produkcyjnych ok. 150 mln zł. W ramach dokonanych inwestycji od 2003 roku, browar w Białymstoku stał się bogatszy o nową linię rozlewniczą, warzelnię, piwnice i magazyn wyrobów gotowych wymienia jednym tchem Jacek Winiarski – dyrektor Browaru Dojlidy.

  W unowocześnieniu produkcji uczestniczył pochodzący z Białegostoku Mieczysław Pankiewicz. To pod jego kierunkiem Browar wzbogacił się o najnowsze technologie, co pozwala na znaczne oszczędności energii i wody. Obecnie Żubr – sztandarowa marka z Białegostoku, odświeżona w 2003 roku – jest drugą pod względem udziałów rynkowych marką piwa w Polsce przypomina z dumą Jacek Winiarski. Przed przejęciem browaru w Białymstoku przez KP udział w rynku marki Żubr w 2003 r. wynosił 0,2%. Natomiast dziś Żubr osiągnął udział rynkowy rzędu 11% (na pierwszym miejscu jest marka Tyskie z udziałami rynkowymi ok. 16%). Łączne udziały rynkowe Kompanii Piwowarskiej w roku kalendarzowym 2006 wynosiły 38,3 %.

  Stronę techniczną przedsięwzięcia wyjaśniał Jacek Kopiejewski – wiceprezes ds technicznych Kompanii Piwowarskiej. W wyniku rozbudowy warzelni, jej możliwości produkcyjne wzrosły z 16 do 24 warek na dobę. Dostawiono nową kadź zacierną, kadź filtracyjną, zbiornik pośredniczący i schładzalnik. Stare kadzie filtracyjne zostały istotnie zmodernizowane, aby mogły być obsługiwane komputerowo. Rozbudowana została również część słodowa warzelni. Oprócz nowej linii czyszczenia słodu pojawiły się również nowe wagi do słodu oraz nowe silosy. W uroczystym otwarciu warzelni uczestniczyli m.in. Prezydent Białegostroku Tadeusz Truskolaski i Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Kusak. Prezydenta najbardziej ciekawił wzrost zatrudnienia w naszym mieście. Chociaż samą produkcją sterują komputery i tak Browar zatrudnia ok. 250 osób.

  Oprócz warzelni browar powiekszył również piwnice. Przygotowano nową halę, w której znalazło się m.in. miejsce na 15 fermentorów firmy Holvrieka (każdy o pojemności netto 3,2 tys. hl) i propagację drożdży z nowoczesnym propagatorem. Browar Białystok zwiększając tak znacznie udziały w rynku i wielkość produkcji nie tylko tworzy nowe miejsca pracy, ale generuje wzrost produkcji w innych dziedzinach gospodarki jak choćby rolnictwie czy przemyśle opakowań. Dlatego też białostockie Centrum Dystrybucji które do tej pory dysponowało niespełna 4 tys. m2 powierzchni magazynowej, zyskało niemal trzykrotnie większy magazyn i pozwala na składowanie ponad 14 tys. palet produktu gotowego.

https://www.bstok.pl/up/news/1140_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_3.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_4.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_5.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_6.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1140_7.jpg

Reklama