Reklama

15. rocznica nadania szkole w Księżynie imienia bł. ks. Michała Sopoćki

Nabożeństwo w kościele parafialnym, przemarsz uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości do gmachu szkoły oraz występ artystyczny. W środę, 15 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające nadanie Szkole Podstawowej w Księżynie imienia bł. ks. Michała Sopoćki. W wydarzeniu uczestniczył także m.in. Marek Malinowski, członek zarządu województwa.


Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie. Wspominając zasługi patrona szkoły biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej, Henryk Ciereszko zaznaczał, że „poświęcił swoje życie kościołowi, poświęcił swoje życie Bogu, ale także był apostołem idei miłosierdzia.”

Następnie wszyscy udali się do pobliskiej szkoły, gdzie rozpoczęła się szkolna akademia.

Witając społeczność placówki Marek Malinowski, członek zarządu województwa, odpowiedzialny m.in. za obszar edukacji zauważył, że wybór przed piętnastu laty właśnie tego patrona był bardzo trafny.  

– Cieszę się, że mogę tutaj z Wami świętować tę ważną dla waszej szkoły rocznicę. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować i pogratulować nauczycielom. Życzyć im satysfakcji z wykonywanej pracy. Z kolei uczniom życzę samych sukcesów w nauce – mówił do zgromadzonych w szkolnej auli Marek Malinowski.

Z okazji wydarzenia, na ręce dyrektora placówki Mirosława Guzewicza, w imieniu zarządu województwa, przekazał pamiątkowy grawerton. 

O tym, jak szczególną postacią był bł. ks. Michał Sopoćko, mówiła z kolei Podlaska Kurator Oświaty, Beata Pietruszka.

– Patron szkoły jest postacią, która wyróżnia tę szkołę spośród innych. Wiemy, że w naszym województwie mamy tylko dwie szkoły noszące imię błogosławionego ks. Michała Sopoćki i wierzę, że tych szkół będzie coraz więcej – zaznaczała kurator.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych oraz harcerstwa. Po przemówieniach goście obejrzeli występ artystyczny uczniów.

***

Michał Sopoćko – urodzony 1 listopada 1888 r. na Wileńszczyźnie duchowny katolicki. Święcenia kapłańskie Michał Sopoćko otrzymał w 1914 r. Uzyskał doktorat z teologii moralnej w 1926 r. i został ojcem duchowym w seminarium wileńskim. Sopoćko habilitował się na Uniwersytecie Warszawskiej w dziedzinie teologii pastoralnej. W latach 1928 – 1962 pracował jako profesor teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w Wyższym Seminarium Duchowym w Białymstoku. Michał Sopoćko założył zgromadzenie zakonne Sióstr Jezusa Miłosiernego w 1941 r. Był spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej. Zainspirowany jej objawieniem, badał oraz szerzył kult Miłosierdzia Bożego. Zmarł 15 lutego 1975 r. w Białymstoku. Ks. Michała Sopoćkę beatyfikowano 28 września 2008 r.

Nadanie imienia placówce w Księżynie odbyło się 15 lutego 2008 r., w 33 rocznicę śmierci księdza.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama