Reklama

13 października – Dzień Dawcy Szpiku

Święto obchodzone jest w Polsce od 2002 roku. Na świecie co 27 sekund, a w naszym kraju co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę, bądź inny nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od „bliźniaka genetycznego”, czyli niespokrewnionego dawcy szpiku.

Łączą nas geny

Fundacja DKMS (Dynamic Kernel Module Support) to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. W bazie Dawców szpiku fundacji zarejestrowanych jest obecnie prawie 1,8 mln potencjalnych Dawców szpiku i cały czas dołączają kolejne osoby, dla których idea oddawania szpiku jest bliska. Dotychczas aż 9013 osób dało szansę na życie potrzebującym.

Jak zostać dawcą szpiku?

Rejestracja jest prosta i można wykonać ją na kilka sposobów. Możesz zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Drugim sposobem jest rejestracja przez Internet. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, który zawiera pałeczki do zrobienia wymazu z jamy ustanej oraz formularz do wypełnienia. Po odesłaniu pakietu następuje rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Tylko 30 proc. pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc, więc nie czekaj i zostań dawcą, to nie boli!

Paulina Dulewicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama