Reklama

13. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego zainaugurowana

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa edukacyjna Politechniki Białostockiej, która od samego początku – czyli 2009 r. – cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jego studentami są uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI.

– Przekonujemy podczas zajęć, że nauka wcale nie musi być trudna i nudna. Może być świetną zabawą. Zajęcia odbywają się w formie warsztatu. Każdy uczestnik ma możliwość zetknięcia się osobistego z matematyką, naukami ścisłymi i jak się okazuje po zajęciach – ta wiedza jest bardzo przydatna w życiu każdego człowieka, w tym takiego małego – zaznaczyła Marta Tomiczek z Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji Politechniki Białostockiej.

PIK-55.jpg

Inwestycja w przyszłość regionu

Województwo Podlaskie już kolejny rok wspiera to przedsięwzięcie. Rozwój edukacji to jeden z priorytetów obecnego zarządu województwa, a inwestowanie w wiedzę najmłodszych to – jak podkreślił w liście wystosowanym z okazji inauguracji PUD marszałek Artur Kosicki – dbanie o przyszłość. Pogratulował też władzom uczelni i wykładowcom zaangażowanym w działalność PUD. Podkreślił wartość tej inicjatywy i przyznał, że „Samorząd Województwa Podlaskiego z chęcią się do niej przyłączył”. Reprezentujący marszałka Tomasz Szeweluk, podczas przemówienia zachęcił młodych żaków do inwestycji w naukę i rozwój.

– Drogie dzieci, życzę wam, abyście wykorzystali swój czas, czas na naukę, żebyście się rozwijali, a w przyszłości byli sławni i rozpoznawalni, żebyście tworzyli elitę Polski i realizowali swoje marzenia – mówił Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

PIK-112.jpg

Witrualne rzeźbienie i laserowe cięcie

PUD swoim zasięgiem obejmuje uniwersytety dziecięce z terenu województwa, działające przy Politechnice Białostockiej. W tym roku, oprócz Białegostoku, są to Siemiatycze i Augustów. Mali żacy będą mieli okazję uczestniczyć w 15 zajęciach, poprowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin. Będą to m.in.: Dziennikarstwo radiowe w praktyce, Skąd bierze się woda w kranie?, Czy moje oczy mogą mnie oszukać?, Wirtualne rzeźbienie w 3D czy Laserowe cięcie.

– Staramy się z roku na rok pogłębiać oraz poszerzać zakres tematyczny proponowanych przez uczelnie zajęć. Robimy selekcję, bo zainteresowanie ze strony prowadzących jest duże. Staramy się uatrakcyjniać te zajęcia i przedstawiać je w takiej formie, żeby były zrozumiałe dla młodych studentów – podkreślił prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

PIK-11.jpg

W sobotniej uroczystości udział wzięło niemal 140 małych żaków. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Miasta Białegostoku, Miasta Augustów oraz Miasta Siemiatycze. Wykład inauguracyjny pt. „Widzialne-niewidzialne” wygłosił prof. Maciej Zajkowski.

Anna Augustynowicz, Paulina Tołcz
fot.: Paulina Tołcz

Reklama