Reklama

105. rocznica niepodległości w Jedwabnem

"My, pierwsza brygada" i inne pieśni z polskiego patriotycznego śpiewnika rozbrzmiały w niedzielę 12 listopada przy Pomniku Sybiraka w centrum Jedwabnego dla uczczenia Narodowego Dnia Niepodległości. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.


Uczestnicy uroczystości zebrali się tradycyjnie w parku w centrum Jedwabnego, wokół Pomnika Sybiraka, przy którym znajdują się także inne elementy upamiętnienia bohaterów historii lokalnej i narodowej.        

– Polska będzie wielka albo w ogóle jej nie będzie. Te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego trzeba stale przypominać, ponieważ znów przyszło nam żyć w czasach trudnych i niepewnych. Pytamy: Quo vadis, Europo? Wiemy, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Koniecznie zatem powinniśmy być jednym narodem, niezależnie od poglądów mówić jednym językiem – mówił burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.

Wicemarszałek, burmistrz, sybiraczka Helena Karwowska, samorządowcy gminy i powiatu łomżyńskiego, harcerze, uczniowie, przedstawiciele organizacji nawiązujących do Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych i inni uczestnicy uroczystości w Jedwabnem zaakcentowali swój hołd dla bohaterów przeszłości kwiatami i zniczami oraz wspólnym wykonaniem hymnu narodowego i pieśni patriotycznych.

tekst, fot.: Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama