Reklama

104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości – obchody w Stawiskach

– Bądźmy dziś razem, poczujmy dumę i radość, ale też odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość Polski, abyśmy byli narodem, a nie tylko zbiorem ludzi czasowo zamieszkujących pewne terytorium – o czym mówił marszałek Józef Piłsudski. Godne obchody naszych świąt mają chronić nas przed utratą  pamięci, a to, co robimy w naszych małych miasteczkach i gminach, przekłada się na wspólny obraz Polski – powiedziała.

Sukces Stawisk w rządowym projekcie potwierdził Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm.  

– Akcja ta miała na celu zapełnienie naszej ojczyzny biało-czerwonymi flagami eksponowanymi z dumą i godnie, z pozytywną modą na patriotyzm znaną z wielu krajów – mówił wiceminister Adam Andruszkiewicz, przekazał także treść listu premiera Mateusza Morawieckiego z gratulacjami dla społeczności Stawisk. Umieścił u stóp pomnika okolicznościowy wieniec, a wiązanki kwiatów złożyli także inni uczestnicy obchodów, m.in. Krzysztof Jurgiel – poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, radny Piotr Modzelewski, Karol Pieloszczyk – wicestarosta kolneński wraz z samorządowcami kilku gmin, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz liczna grupa mieszkańców.          

Wojskową oprawę całości z przemarszem orkiestry i kompanii honorowej, apelem pamięci i salwą honorową zapewnili żołnierze z ośrodka poligonowego w Bemowie Piskim oraz orkiestra wojskowa z Giżycka.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama