Reklama

103. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – wyjątkowy Polak, biskup Rzymu, święty Kościoła katolickiego. Dla upamiętnienia tej rocznicy, kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przy białostockiej katedrze w imieniu zarządu województwa złożył jego członek Marek Malinowski.


Pontyfikat i życie Papieża Polaka miało realny wpływ na historię XX wieku. Mówił o tym Marek Malinowski.

– Jest to jedna z osób, której zawdzięczamy odzyskanie niepodległości. Od jego słynnych słów >Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi< wszystko się zaczęło – zmiany społeczne w Polsce, które w 1989 roku dały nam wolność – podkreślał.

W ciągu swojego, trwającego ponad ćwierć wieku, pontyfikatu Karol Wojtyła podczas 104 podróży duszpasterskich przemierzył cały świat. Dziewięciokrotnie odwiedzał ojczyznę, głosząc Ewangelię i dając Polakom nadzieję. W czasie swoich wizyt duszpasterskich bywał także w Podlaskiem.

– Ja jestem z pokolenia JPII. Uczestniczyłem w spotkaniach z nim, gdy odwiedzał ojczyznę. Słowa, które kierował do swoich rodaków – czy to podczas pielgrzymek, czy z Watykanu – były dla Polaków drogowskazem jak żyć, postępować. Jest i będzie on zawsze w mojej pamięci – zaznaczył członek zarządu.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r. (w święto Miłosierdzia Bożego), kanonizowany – 27 kwietnia 2014 r. (w Niedzielę Miłosierdzia Bożego). Jest on patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

W wigilię 103. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się wyjątkowa gala poświęcona jego pamięci. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w artykule „W podziękowaniu świętemu Janowi Pawłowi II”.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama