Reklama

10 -11 czerwca Podlaskie Sploty – wielki Festiwal Tkactwa

Podlaski Instytut Kultury (PIK) zaprasza w najbliższy weekend 10 i 11 czerwca na wielki Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty. Będzie to okazja do upowszechnienia tego pięknego rzemiosła oraz zaprezentowania go również w nowoczesnym wydaniu. Festiwal tkactwa rozpocznie się w sobotę 10 czerwca SpoTKANIEM – czyli wystawą twórców młodego pokolenia. Wernisaż rozpocznie się o godz. 15 w Spodkach PIK, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.


Podczas SpoTKANIA będzie można zobaczyć tkaniny stworzone przez uczestników warsztatów organizowanych przez PIK w ciągu kilku ostatnich lat. Niektóre z prac wyglądają niczym przeniesione w czasie sprzed pięćdziesięciu lat, inne łączą tradycję z nowoczesnością. Każda tkanina nosi charakterystyczne znamię swojego twórcy – delikatnie zmodyfikowany dawny motyw, inne zestawienie barw, zupełnie nowy wzór wpleciony w stare ornamenty. Oprócz kap, dywanów, chodników na wystawie będzie można zobaczyć także nowe wykorzystanie tradycyjnych splotów.

Z kolei drugiego dnia Festiwalu w niedzielę 11 czerwca, w godz. 11-18 PIK zaprasza całe rodziny na Piknik Tkacki. Odbędzie się on na Dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. Przy ustawionych w przestrzeni dziedzińca ponad  30 krosnach, można będzie nie tylko porozmawiać z twórcami z regionu i całej Polski, obejrzeć tkaniny i warsztat tkacki, ale także spróbować swoich sił w tkaniu. Na dzieci czeka wiele gier, zabaw i animacji utrzymanych w tkackim klimacie. To okazja by na własne oczy przekonać się jak piękne są dawne, tradycyjne wzory i jak można je dziś wykorzystać. Piknik nie może się obejść bez muzycznej oprawy. Zwiedzającym tkackie stoiska będzie przygrywać Kapela Batareja, wystąpi także grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama